Co ze śmieciami po remoncie? Gruz i nie tylko

Myślisz o remoncie, rozpoczęciu budowy lub właśnie jesteś w trakcie podobnych zmian? Tego typu prace są nierozerwalnie związane z generowaniem znacznej ilości… śmieci. A te z kolei wymagają specjalnego zagospodarowania, i to na odrębnych zasadach niż tradycyjne odpady komunalne. Wywóz gruzu – z tym problemem możesz sobie poradzić na wiele sposobów. Jeden z nich to wykorzystanie gruzu do utwardzenia podłoża np. przed wykonaniem podjazdu do domu. Zbędne odpady możesz oddać również komuś innemu, kto wykorzysta je w podobny sposób. Pamiętaj jednak, że każda z tych opcji wymaga czasu i dobrego zorganizowania. Jeżeli zastanawiasz się, co zrobić ze śmieciami poremontowymi, ale zależy ci na szybkim i skutecznym pozbyciu się problemu, podpowiadamy.

Gruz – co to takiego?

To nic innego jak kawałki surowca, pozostałego po pracach budowlanych lub remontowych. Na gruz składają się potłuczone wyroby ceramiczne (np. skute płytki, ceramika łazienkowa), kawałki betonu, cegieł, muru, pokruszone tynki, a także dachówki, czy kamienie. Odpady tego typu najczęściej gromadzone są w jednym miejscu, aby ułatwić późniejsze ich zagospodarowanie. Mamy na to kilka sprawdzonych sposobów.

Wywóz gruzu na własną rękę

Owszem, jest to możliwe, ale z pewnością jest to korzystny sposób jedynie dla osób, które chcą pozbyć się niewielkiej ilości tego surowca. W takim wypadku warto udać się do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – takie punkty znajdują się w każdej gminie. Odpady przyjmują nieodpłatnie od właścicieli nieruchomości, którzy płacą należność za gospodarowanie odpadami komunalnymi na rzecz gminy. W przypadku wyboru tej możliwości musisz pamiętać o właściwej segregacji nagromadzonych śmieci. PSZOK przekazuje je dalej, do firm zajmujących się ich przetwarzaniem (z tego względu, każdy odpad przyjmowany przez punkt jest na bieżąco kontrolowany).

Kontener na gruz

W porównaniu z pozostałymi możliwościami (wywóz do punktu na własną rękę, ponowne wykorzystanie czy oddanie komuś innemu), to wynajem kontenera na gruz jest najkorzystniejszym rozwiązaniem. Dlaczego? Firmy trudniące się wynajmem kontenerów wykonają taką usługę całościowo. Oznacza to, że musisz jedynie określić szacowaną ilość oraz rodzaj odpadów, wybrać niezbędną pojemność kontenera i podać lokalizację. To tyle, ponieważ całą resztą zajmie się już firma. Kontener podstawi we wskazane miejsce i w określonym terminie. Następnie odbierze, gdy zapełnisz go wszystkimi zbędnymi śmieciami. Usługodawca zajmie się dalszym zagospodarowaniem umieszczonych w nim odpadów. Co ważne, do kontenera na gruz możesz wrzucić gruz ceglany, betonowy, dachówki, tynki, kamienie i inne, a całą listę dozwolonych odpadów znajdziesz tutaj: Co mogę wrzucić do kontenera?

Ile kosztuje wynajęcie kontenera na gruz?

To kwestia indywidualna, ponieważ wszystko zależy od szczegółów wynajmu, jak lokalizacja, rodzaj odpadów do zagospodarowania, termin podstawienia i odbioru kontenera. Ponadto w skład wyceny wchodzi również wielkość pojemnika, który chce wynająć klient. Możliwości jest naprawdę wiele – począwszy od 2 m3 do 36 m3. Potrzebujesz szczegółowych informacji? W Zamów-kontener.pl działamy na skalę ogólnopolską – zadzwoń i dowiedz się więcej o wywozie gruzu dla twojej okolicy.