Utylizacja papy – jak pozbyć się starej papy? Kto odbiera papę?

Zmiana pokrycia dachowego, remont czy budowa, to przedsięwzięcia, podczas których zawsze mamy do czynienia z niepotrzebnymi surowcami. Papa budowlana to wszechstronny materiał, najczęściej wykorzystywany do budowy pokryć dachowych czy izolacji fundamentów. Problem pojawia się w momencie, gdy chcemy usunąć starą papę, ponieważ kontakt z nią wymusza zastosowanie specjalnych środków ostrożności. Co więcej, papy nie można ot tak wyrzucić do zwykłych śmieci lub łączyć z innymi odpadami budowlanymi. Odpady papy mogą mieć niekorzystny wpływ na nasze zdrowie i środowisko naturalne. Dowiedz się, jak i gdzie pozbyć się papy.

Papa budowlana – co to takiego? Do czego służy?

Jest powszechnie stosowana podczas krycia dachu, ale nie tylko. Świetnie izoluje przed wilgocią czy wodą, jak również działaniem innych czynników atmosferycznych. W katalogu odpadów papa jest oznaczona kodem 17 03 80 i należy do grupy odpadów poremontowych. Dlaczego odpady papy wymagają specjalnego trybu utylizacji? Ponieważ jest to materiał wyprodukowany na bazie wkładki nośnej, wykonanej z włókna (szklanego, tekturowego lub z tworzywa sztucznego), które jest nasączane smołą lub mieszanką asfaltową.

Gdzie wyrzucać papę? Utylizacja papy krok po kroku

Papa składa się z materiałów szkodliwych dla ludzi i środowiska, dlatego też wymaga odrębnego traktowania. Utylizacja papy jest odgórnie i szczegółowo ustalona, aby w maksymalnym stopniu uchronić nas przed jej negatywnym oddziaływaniem. Jest kilka sposobów na to, jak pozbyć się starej papy:

Na własną rękę, czyli wywóz papy do PSZOK – warto dowiedzieć się, czy miejscowy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów przyjmuje papę. To ważne, ponieważ nie każdy taki punkt świadczy podobną usługę, gdyż jest to odpad problematyczny. Jedynie nieliczne gminy umieszczają ją w swoim wykazie dotyczącym nieczystości, które odbierane są od mieszkańców nieodpłatnie. Minusem takiego działania jest fakt, że samemu należy odpady właściwie zapakować i przewieźć do PSZOK.

Worek Big Bag na papę – jednym z popularnych rozwiązań jest wynajem worka typu Big Bag na papę. To worek wykonany ze specjalnego tworzywa, które wytrzyma naprawdę duże obciążenie. Big Bag, czyli tzw. elastyczny kontener, sprawdza się przy średniej ilości odpadów tego rodzaju. I co najważniejsze – firma dostarczy worek i zabierze go wraz z całą zawartością, gdy już wykona swoją pracę. O nic więcej nie musisz się już martwić.

Kontener na papę – to najczęściej wybierane rozwiązanie i to zarówno przez klientów indywidualnych, jak i firmy czy duże przedsiębiorstwa. Bardzo wygodna forma wynajmu to jedna z kluczowych zalet, które wpływają na decyzje zamawiającego kontener. Więcej o tym sposobie, przeczytasz poniżej.

Kontener na papę – odbiór i utylizacja papy

Sprawdzony sposób nie tylko podczas dużych prac remontowych czy budowlanych, ale także tych prowadzonych na mniejszą skalę. Dlaczego? Rodzaj oraz wielkość kontenera możesz dopasować do własnych, indywidualnych potrzeb. Dostępne są pojemności już od 2 m3 aż do 36 m3., dzięki czemu masz duże pole do manewru, jeśli chodzi o skorzystanie z tej usługi. Łatwość wynajmu oraz brak dodatkowych formalności to chyba największe atuty. Jak to działa? Ile kosztuje wynajem kontenera? Wszystko zależy od ilości papy, a także lokalizacji. Zadzwoń do nas, określ ilość odpadów, które chcesz oddać do utylizacji, wskaż miejsce i wybierz dogodny termin podstawienia kontenera. To tyle, bo całą resztą zajmiemy się już sami, a ty skutecznie pozbędziesz się niechcianego kłopotu.