Odpady komunalne – czym są? Czarny pojemnik na śmieci zmieszane

odpady komunalne

Każdego dnia w gospodarstwach domowych wytwarzamy niezliczoną ilość śmieci. Większość z nich zwyczajowo wyrzucamy „na śmietnik”, czyli do przydomowych pojemników. Część z nich wymaga wcześniejszej segregacji a część nie. Dlaczego tak się dzieje? Niektóre materiały można odzyskać i wykorzystać ponownie w procesie recyklingu, jak np. plastik czy papier. Śmieci, których nie można już odzyskać, a powstają podczas codziennego funkcjonowania nazywamy zmieszanymi odpadami komunalnymi. Zatem czym są odpady komunalne i co można do nich zaliczyć?

Odpady zmieszane, czyli czarny pojemnik na śmieci

Zmieszane odpady komunalne to nic innego, jak śmieci gromadzone każdego dnia, które nie nadają się już do ponownego przetworzenia. Nie można ich posegregować, więc są to odpady, które nie zaliczają się do żadnego z pozostałych pojemników, jak szkło, tworzywa sztuczne, papier czy odpady biodegradowalne. Odpady komunalne umieszczamy w czarnym pojemniku.

Kosz na odpady komunalne – co można wrzucać?

Wśród śmieci pochodzących z codziennego użytkowania, które możemy umieścić w czarnym pojemniku na odpady komunalne, znajdują się:

  • trwale brudne opakowania po produktach spożywczych
  • brudny papier (m.in. zatłuszczony ręcznik kuchenny czy papier do pieczenia)
  • artykuły higieniczne (m.in. pieluchy, podpaski, waciki kosmetyczne, patyczki do uszu)
  • zabrudzona folia aluminiowa
  • zużyte ścierki, gąbki, szczotki
  • niedopałki papierosów
  • resztki jedzenia, które nie nadają się do odpadów bio, czyli mięso, kości, tłuszcz, nabiał oraz inne produkty odzwierzęce
  • inne zużyte materiały codziennego użytku, jak np. zapełnione worki do odkurzacza czy podłoża higieniczne zużyte przez zwierzęta (w tym odchody).

Czego nie wolno wrzucać do odpadów komunalnych?

Są jednak odpady, których kategorycznie nie wolno umieszczać w czarnym pojemniku na zmieszane odpady komunalne, o czym niestety wiele osób nie wie lub nie pamięta. To przede wszystkim materiały, produkty i sprzęt elektroniczny, a w tym: wszelkie małe i duże urządzenia RTV i AGD, akumulatory, baterie. To są odpady, które zawierają substancje szkodliwe dla środowiska naturalnego i wymagają specjalnego postępowania według odgórnie ustalonych zasad.

Odpady budowlane a zmieszane śmieci komunalne

Nie tylko duże ilości odpadów budowlanych czy remontowych są wykluczone z grupy śmieci komunalnych. W czarnym pojemniku kategorycznie nie wolno umieszczać żadnych materiałów poremontowych, nawet w niewielkich ilościach. Dlatego wszelkie odpady tego typu powinieneś gromadzić oddzielnie, a następnie wywieźć np. do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów, właściwego dla twojego miejsca zamieszkania. Ale to nie jedyne rozwiązanie dla odpadów tego typu. Jakie masz jeszcze możliwości, aby pozbyć się śmieci po remoncie?

Wywóz gruzu, odpadów budowlanych – wynajem kontenera

Jeżeli twoim problemem jest niewielka ilość odpadów budowlanych to oczywiście korzystnym rozwiązaniem będzie ich wywiezienie do PSZOK na własną rękę (o czym była mowa wcześniej). Natomiast jeżeli jesteś w trakcie lub właśnie zakończyłeś remont czy budowę to odpadów budowlanych / poremontowych możesz mieć naprawdę sporą ilość. Co wtedy? Sprawdzonym i powszechnie już stosowanym rozwiązaniem jest wynajem kontenera na gruz lub worka Big Bag. Dlaczego warto? Kontener na odpady budowlane może wynająć każdy, a jego pojemność dopasować do własnych potrzeb – pojemność kontenerów zaczyna się już od 2 m3 i sięga nawet 36 m3. Co więcej firma nie tylko podstawi pojemnik we wskazane miejsce, ale również odbierze go, a zawartość podda właściwej utylizacji. I… masz problem z głowy! Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz tutaj.