Co to jest BDO i kto musi się zarejestrować? Przydatne informacje

co to jest BDO

Już jakiś czas temu, każdego przedsiębiorcę zalewała masa pytań i wątpliwości, gdy usłyszał skrót BDO. Ten, kto miał do czynienia z ową platformą od samego początku, z pewnością pamięta problemy związane z wdrożeniem i działaniem systemu. Jednak od tamtej chwili minęło już sporo czasu, a system niejako przyjął się i… działa. Niezależnie od tego, każdy nowy przedsiębiorca oraz ten, który dopiero zaczyna współpracę z firmami specjalizującymi się w odbiorze odpadów, z pewnością ma wiele pytań. Z poniższego artykułu dowiesz się wszystkiego, co najważniejsze o systemie BDO.

BDO – co to takiego?

To system wprowadzony na przełomie 2019 i 2020 roku przez Ministerstwo Środowiska, aby kontrolować pojawiające się nieprawidłowości w obszarze gospodarki odpadami. BDO to skrót od Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami, a częściej kojarzony z nazwą „Baza danych odpadowych”. Ideą wdrożenia systemu była potrzeba zapanowania nad wprowadzaniem do obrotu opakowań i odpadów oraz ich późniejszym przetwarzaniem. Inaczej mówiąc – firmy zobowiązane są do wprowadzania do systemu ilości oraz rodzaju odpadów przez nie wytworzonych wraz z informacją o ich przekazaniu. Marszałek Województwa prowadzi BDO dla obszaru, którym zarządza.

Kogo obowiązuje BDO?

Obowiązkiem rejestracji w systemie BDO oraz bieżącego wprowadzania danych, objęte są:

  • podmioty wytwarzające odpady oraz prowadzące ich ewidencję
  • producenci, importerzy oraz wewnątrzwspólnotowi nabywcy opakowań
  • podmioty wprowadzające na krajowy rynek produkty w opakowaniach, pojazdy, oleje, smary, baterie, akumulatory, opony, sprzęt elektryczny i elektroniczny

 

Na stronach rządowych możesz również sprawdzić, od jakiej ilości wytwarzanych odpadów obowiązuje wpis do rejestru. Dlaczego to takie ważne? Nawet osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą mogą być objęte tym obowiązkiem, jeżeli wytwarzają większą ilość odpadów.

Odbiór odpadów od firm, a system BDO

Jesteś przedsiębiorcą i masz nagromadzone odpady. Każde z nich stosowanie posegregowane i oznaczone numerem właściwym dla danej kategorii odpadów. Co dalej? Wszystko musisz wprowadzić do systemu BDO – ilość odpadów, rodzaj, a także datę odbioru przez wyspecjalizowaną firmę i wiele, wiele innych. Jednak nie musisz tego robić, jeżeli skorzystasz z naszych usług odbioru odpadów od firm i przedsiębiorstw. Wszystkie niezbędne formalności wypełnimy za ciebie!

Wynajem kontenerów dla firm i przedsiębiorstw

Wszystkie formalności wprowadzimy wcześniej do systemu BDO, a tuż po odbiorze – zatwierdzimy. Z nami nie musisz się niczym martwić! Odbierzemy odpady w umówionym wcześniej terminie i… to tyle. W Zamów-kontener.pl możesz wynająć kontener na gruz, odpady budowlane, odpady poremontowe, papę, gabaryty, wełnę mineralną, kartony, folie i inne. Każdego klienta obsługujemy kompleksowo, co oznacza, że nie tylko podstawimy zamówiony wcześniej kontener, ale także pozostaniemy w stałym kontakcie. Co dalej? Zapełniony kontener odbieramy, a w jego miejsce podstawiamy nowy, pusty i gotowy do dalszej, nieprzerwanej pracy.

Jesteś zainteresowany odbiorem odpadów od firm? Koniecznie zadzwoń do nas lub skorzystaj z gotowego formularza. Podaj jedynie niezbędne szczegóły, a specjalnie dla ciebie przygotujemy ofertę dopasowaną do indywidualnych potrzeb i wymogów firmy. Więcej o naszej współpracy z klientami biznesowymi przeczytasz tutaj.