Jak pozbyć się wełny mineralnej? Gdzie wyrzucić?

utylizacja wełny mineralnej

W branży budowlanej słynie ze znakomitych właściwości izolacyjnych – zarówno termicznych, jak i akustycznych. Co więcej, zaliczana jest do materiałów o najwyższej klasie ognioodporności. Nic więc dziwnego, że jest stosowana powszechnie, bo przynosi wiele korzyści. Ma jednak pewien dość istotny minus, o czym nie każdy wie. Wełna mineralna wymaga specjalnego traktowania, jeśli chodzi o jej późniejszą utylizację. Nic więc dziwnego, że w branży budowlanej i remontowej, postrzegana jest jako odpad problematyczny. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie wyrzucać wełnę mineralną? O czym należy pamiętać?

Wełna mineralna – co to takiego?

Niezwykle lekka, a jej zastosowanie przynosi wiele korzyści – wełna mineralna to surowiec pozyskiwany z przetworzonych surowców naturalnych. Istnieją dwa podstawowe rodzaje tego materiału: wełna szklana oraz wełna skalna. Czym się od siebie różnią? Wełna mineralna szklana produkowana jest z piasku kwarcowego i szklanej stłuczki, a jej włókna są ze sobą łączone przy użyciu żywic. Charakteryzuje się dużą elastycznością i polecana jest do pokrywania nierównych powierzchni. Konkurencyjne i równie skuteczne rozwiązanie to wełna mineralna skalna, która wytwarzana jest z wytopionego bazaltu (w bardzo wysokiej temperaturze zmienia się w charakterystyczne, podobne do wełny, włókna). Wełna mineralna skalna jest trwalsza, a zarazem twardsza, dlatego znosi duże obciążenia.

Usuwanie starej wełny mineralnej

Zarówno wata szklana, jak i skalna zaliczane są do odpadów niebezpiecznych. Należy zachować szczególną ostrożność podczas jej zakładania, a jeszcze większą, gdy chcemy usunąć starą wełnę mineralną. Jest to konieczne np. w sytuacji, gdy ocieplenie zostało wykonanie nieprawidłowo i wymaga całkowitej wymiany. Na rynku istnieją firmy, które specjalizują się w tego typu pracach, lecz możesz zrobić to również samemu. Wełna mineralna mocno pyli, dlatego pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu oczu oraz dróg oddechowych. Warto również zastosować specjalny kombinezon, dzięki któremu uchronisz skórę przed ostrymi drobinkami.

Gdzie wyrzucić wełnę mineralną?

Ze względu na swój charakter wytworzenia, nie jest to materiał, który możemy wyrzucić do przydomowego pojemnika na śmieci. Wełna mineralna wymaga specjalnego sposobu składowania oraz utylizacji, dlatego jej odbiorem głównie zajmują się wyspecjalizowane firmy. Masz niewielką ilość wełny mineralnej, której chcesz się pozbyć? Możesz spróbować skontaktować się z Punktem Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, właściwym dla twojego miejsca zamieszkania. Pamiętaj jednak, że PSZOK może odmówić przyjęcia wełny mineralnej. Co wtedy?

Odbiór i utylizacja wełny mineralnej – kontener na odpady

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem i najkorzystniejszym jest wynajem kontenera na zmieszane odpady budowlane. To grupa odpadów, do których zaliczana jest wełna mineralna i dlatego możesz ją umieścić w kontenerze o tak zadeklarowanej zawartości. Wełnę mineralną możesz również połączyć ze styropianem, szybami, opakowaniami z tworzyw sztucznych, folią oraz kartonami. W ten sposób bezproblemowo pozbędziesz się niechcianych odpadów, gdyż ich wywozem oraz dalszą utylizacją zajmie się wyspecjalizowana firma. Jak wynająć kontener? To nic trudnego! Ponadto w ostatnim czasie jest to usługa, która stale zyskuje na popularności. Duże znaczenie ma tutaj możliwość dopasowania kontenera do własnych potrzeb – w Zamów-kontener wybierasz dowolną opcję pojemności od 2 m3 do 36 m3. Ile kosztuje wynajem kontenera na śmieci? Zadzwoń do nas, podaj rodzaj odpadów, których chcesz się pozbyć, wybierz wielkość kontenera, wskaż lokalizację, a otrzymasz dokładną wycenę. Wszystkie szczegóły sprawdzisz tutaj.