Jak długo rozkładają się śmieci? Co rozkłada się najdłużej?

jak długo rozkładają się śmieci

Codziennie wyrzucamy niezliczoną ilość odpadów różnego rodzaju. Większość z nich trafia do odpowiedniego pojemnika, który następnie opróżnia firma obsługująca dany obszar. To niby zwyczajna kolej rzeczy, ale czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, gdzie odpady trafiają i co się później z nimi dzieje? Jak długo rozkładają się śmieci? Jak wygląda proces recyklingu i czy każdy odpad można odzyskać? Ale… pamiętajmy, że niestety nie każdy odpad trafia na tą właściwą ścieżkę. Stąd też mamy do czynienia z tzw. dzikimi wysypiskami czy porzucaniem odpadów w miejscach niedozwolonych. W dzisiejszym artykule poruszymy temat rozkładu odpadów, który może trwać setki, a nawet tysiące lat.

Biodegradacja odpadów – na czym polega?

Biodegradacja to inaczej mówiąc rozpad związków organicznych na związki proste. Jednak nie każdy odpad jest biodegradowalny. Wszystko zależy od tego, czy mikroorganizmy są w stanie rozłożyć dany surowiec w sposób biologiczny. Musimy również pamiętać, że na czas rozpadu ma wpływ rodzaj materiału oraz warunki składowania.

Jak długo rozkłada się plastik?

To jeden z najtrudniej rozkładających się odpadów i niestety najpowszechniejszy. Wykonane są z niego np. butelki na napoje oraz wiele opakowań, których ilość może przyprawić o zawrót głowy. Dlaczego plastik jest tak popularny? Decydujący wpływ ma tutaj niski koszt jego wytworzenia oraz szerokie możliwości wykorzystania. Tworzywa sztuczne są bardzo elastyczne, lekkie i praktyczne – można z nich uformować niemal każdy kształt. Zdecydowanym minusem tego surowca jest jego czas biodegradacji, który może wynosić nawet… 1000 lat!

Jednak czas rozkładu plastiku zależy m.in. od jego grubości i ciężaru – im cieńszy przedmiot, tym szybciej zajdzie proces rozkładu. Tym sposobem opakowania po słodyczach czy plastikowe reklamówki potrzebują ok 500 lat, podczas gdy rozkład butelki z plastiku PET trwa dwa razy dłużej.

Rozkład szkła, papieru, metalu – ile trwa?

Zdecydowanym rekordzistą w tym temacie jest szkło, ponieważ czas rozkładu tego surowca wynosi aż 4000 lat! Jednak jest to przypadek wyjątkowy, który nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne. Szkło można niemal w całości przetworzyć, a co najważniejsze – materiał ten nie jest toksyczny i może być wykorzystywany wielokrotnie. Co z pozostałymi surowcami? Dla środowiska naturalnego jednym z sympatyczniejszych odpadów jest papier, ponieważ jego rozkład trwa od kilku tygodni do 6 miesięcy. Inaczej sprawa wygląda w przypadku metali, które potrzebują nawet 200 lat, za wyjątkiem złota, które jest niemal nierozkładalne.

Jak bezpiecznie pozbyć się odpadów?

Każdy odpad, który został odebrany od firmy lub osoby prywatnej musi zostać poddany właściwemu zagospodarowaniu. W zależności od jego rodzaju, istnieje wiele różnych możliwości. Dobrym przykładem są tutaj grupy odpadów, właściwe dla wynajmowanych kontenerów. I tak np. rozróżniamy m.in.: zmieszane odpady opakowaniowe, w skład których wchodzą głównie tworzywa sztuczne, papier, drewno, a także metale; zmieszane odpady budowlane to głównie styropian, wełna mineralna czy też szyby, folie i kartony; gabaryty, papę, gruz. Tego typu odpady możesz oddać do PSZOK lub wynająć kontener na odpady. Ta druga opcja jest coraz bardziej popularna wśród osób prywatnych, które chcą szybko i bezpiecznie pozbyć się zalegających odpadów. 

W Zamów-kontener wynajmiesz dowolny pojemnik, który możemy podstawić jeszcze tego samego dnia. Zatem nie musisz więcej zastanawiać się, co zrobić z odpadami po remoncie, budowie lub innych przedsięwzięciach. Ponadto współpraca ze sprawdzoną firmą to pewność, że oddane odpady zostaną zagospodarowane we właściwy dla nich sposób, bezpieczny dla środowiska naturalnego. Jeżeli masz pytania, zadzwoń lub zajrzyj na stronę Zamów-kontener.pl.