Czy istnieje obowiązek wywozu gruzu? Wywóz gruzu a przepisy prawne

Wywóz gruzu a przepisy prawne

Przychodzi czas na remont lub jakieś inne, być może bardziej rozbudowane przedsięwzięcie. Zatrzymujesz się na chwilę i zastanawiasz się, jak wszystko i wszystkich zgrać ze sobą, aby o niczym nie zapomnieć i działać zgodnie z planem. Z całą pewnością jest wiele kwestii do ustalenia, jednak pozostaje ta najważniejsza – jak pozbyć się odpadów powstałych podczas remontu lub budowy? Najczęstszym tego typu odpadem jest gruz i może być to odpad czysty, zmieszany lub całkowicie zanieczyszczony. Gruz wymaga adekwatnego zagospodarowania, a w świetle prawa istnieją przepisy, które mówią wprost, kto powinien zająć się jego wywozem. Jak to wygląda w praktyce? To prawda, nie zawsze jest tak, jak byśmy tego sobie życzyli. Jeżeli poszukujesz sprawdzonego wykonawcy oraz dostawcy materiałów budowlanych, nie zapomnij również, że odbiór i wywóz gruzu są to nieodłączny element tego typu prac. Musisz być na to przygotowany, dlatego poniżej znajdziesz nasze wskazówki, które mamy nadzieję, że choć w niewielkim stopniu okażą się pomocne.

Wywóz gruzu a przepisy

W świetle prawa, każdy wytwórca odpadów budowlanych, a w tym poremontowych, jest zobowiązany do ich odbioru i zagospodarowania w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami. Co ważne, w tej kwestii wiele zależy od lokalnych przepisów i regulacji dotyczących gospodarki odpadami. Dotyczy to jednak samego sposobu zagospodarowania gruzu. Jedno jest pewne i ustanowione odgórnie – gruz z budowy musi zostać wywieziony do właściwych punktów odbioru, a nie pozostawiony na placu budowy. Za to odpowiada wytwórca, czyli osoba odpowiedzialna za prowadzone prace remontowe czy budowlane, np. właściciel mieszkania. Nie jest jednak powiedziane, w jaki sposób wywieźć gruz, a możliwości jest kilka.

Na kim spoczywa odpowiedzialność za wywóz gruzu?

Sprawa niby oczywista, a jednak nie do końca taka jest – z jednej, bardzo prostej przyczyny. Znalazłeś już idealnego wykonawcę i ustaliłeś z nim szczegóły współpracy oraz realizacji całego zlecenia… ale czy na pewno całego? Jeżeli korzystasz z usług oficjalnych firm to wielu wykonawców prac remontowych i budowlanych oferuje w pakiecie własny kontener na gruz. Jest to duże ułatwienie, a zwłaszcza, gdy nie masz wystarczająco dużo czasu na zajmowanie się tego typu sprawami. Ważne jest, aby taki zapis widniał w zawartej umowie – jedynie wtedy masz potwierdzenie, że wywóz gruzu został zadeklarowany przez wykonawcę. Niestety, inaczej sprawa wygląda w przypadku współpracy z indywidualnymi budowlańcami czy majstrami. Wtedy sam musisz zorganizować odbiór i wywóz gruzu z placu budowy lub miejsca prowadzonych prac remontowych.

Jak pozbyć się gruzu?

Jest na to kilka sprawdzonych sposobów, a wśród nich warto wymienić ten najpopularniejszy, czyli wynajem kontenera na gruz i odpady pobudowlane. To jedno z najpopularniejszych, bo najwygodniejszych rozwiązań, a jednocześnie koszt wynajmu kontenera to coś, na co każdy może sobie pozwolić. Ceny poszły znacząco w dół, ponieważ popyt na tego typu usługi wzrósł wraz z ilością konkurencyjnych ofert. Co więcej, nie musisz się martwić tym, w jaki sposób pozbyć się małej ilości gruzu – ogromny zasób dostępnych rozwiązań to pewność, że dobierzesz pojemność kontenera dopasowaną do własnych potrzeb. Tak, to prawda, że wielkość kontenerów zaczyna się już od 2 m3 i może sięgać nawet 36 m3. Również ilość miejsca na podstawienie kontenera nie stanowi problemu, ponieważ równie dobrze swoją rolę spełni worek big bag na gruz i odpady pobudowlane. Nie jesteś przekonany? Zadzwoń do nas, a odpowiemy na każde pytanie i pomożemy w wyborze najlepszego rozwiązania. Chcesz poznać inne sposoby na pozbycie się gruzu? Pisaliśmy już o tym tutaj Co ze śmieciami po remoncie? Gruz i nie tylko