Opłata recyklingowa za przysłowiowe jednorazówki – co to takiego? Kogo obowiązuje?

Nie musisz być na bieżąco z wprowadzanymi przez rząd zmianami, restrykcjami oraz dodatkowymi obciążeniami. Z pewnością jednak już w zwykłej codzienności dostrzegasz zmiany, czyli coś, czego wcześniej nie było, a jest teraz. Mamy tu w szczególności na myśli dodatkowe kwoty, które są odgórnie doliczane do niektórych towarów i produktów. Wszystko to skutkuje podniesieniem cen w sklepach, na czym cierpi statystyczny Kowalski, lecz w tym przypadku nie tylko. Opłata recyklingowa to temat, który już jakiś czas temu wywołał spore kontrowersje, a obecnie jest czymś, do czego już przywykliśmy. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że opłata recyklingowa dotyczy każdej ze stron, zarówno konsumenta, jak i przedsiębiorcę. Oczywiście w różnym stopniu, ale jednak – przeczytaj nasz dzisiejszy wpis, a dowiesz się, czym jest opłata recyklingowa i kto jej podlega.

opłata recyklingowa, odbiór zmieszanych odpadów opakowaniowych od firm

Czym jest opłata recyklingowa? Czego dotyczy?

Wprowadzenie opłaty recyklingowej to odpowiedź na zbyt dużą ilość zużywanego i przetwarzanego plastiku. Każda jego ilość wpływa na stopień zanieczyszczenia środowiska naturalnego, a także faunę i florę. Nasze zdrowie również nie pozostaje bez uszczerbku. Dlaczego? niewielkie cząstki plastiku przedostają się do organizmu, co jest szkodliwym efektem ubocznym. Aby ograniczyć zużycie plastiku, rząd wprowadził dodatkową opłatę, doliczaną do jego każdorazowego zakupu. Dlatego też wspomniana opłata recyklingowa dotyczy opakowań jednorazowych, które zostały wytworzone z tworzyw sztucznych. I w ten oto sposób jednorazowa reklamówka to tylko jeden z wielu wyrobów, na który została nałożona dodatkowa opłata.

Które torby nie podlegają opłacie recyklingowej?

Jest jednak pewna grupa opakowań zwolnionych z opłaty recyklingowej. Również w tym przypadku jest pewne odstępstwo, a mianowicie opłata recyklingowa nie dotyczy tzw. zrywek. Mowa tutaj o bardzo lekkich reklamówkach o grubości materiału poniżej 15 mikrometrów. Dlaczego akurat ten rodzaj jednorazówek nie został obciążony dodatkową opłatą oraz restrykcjami? Wspomniane już bardzo cienkie torby z tworzywa sztucznego stosowane są głównie ze względów higienicznych lub też sprzedawane są w nich produkty dostępne luzem. Do tej samej grupy zaliczamy również jednorazowe rękawiczki, które są ogólnodostępne m.in. na stacjach benzynowych oraz w sklepach spożywczych na dziale z pieczywem. Pomagają w utrzymaniu higieny, dlatego również zwolnione są z opłaty recyklingowej.

Ile wynosi opłata recyklingowa? Kogo obowiązuje?

Jak już wspominaliśmy wcześniej, opłata recyklingowa doliczana jest do ceny torby jednorazowej, a koszt ten w całości pokrywa klient. Stawka opłaty recyklingowej jest stała i wynosi 20 groszy za jedną torbę. Do jej naliczenia zobowiązani są przedsiębiorcy prowadzący działalność handlu detalicznego, a także hurtowego. Oczywiście jeżeli chcą oferować swoim klientom plastikowe torby na zakupy. Co ważne, opłata recyklingowa nie wpada do kieszeni przedsiębiorcy, a jest w całości odprowadzana do właściwego urzędu marszałkowskiego.

Po co to wszystko? Jest to pewien sposób na walkę z nadmiernym zużyciem opakowań z tworzyw sztucznych, których jest coraz więcej. Wcześniej torby jednorazowe były bezpłatne, w związku z czym ich zużycie było bardzo duże, do czego większość klientów nawet nie przywiązywała wagi. Od momentu wprowadzenia opłaty recyklingowej, zaczęliśmy zwracać uwagę na to, ile toreb plastikowych kupujemy, a następnie wyrzucamy. To także plus w stronę ponownego użycia jednorazówek, które przez ten czas zdobyły nową nazwę – wielorazówki. Ponadto niezmiennie wytwórcy lub przedsiębiorcy wykorzystujący opakowania plastikowe zmagają się z ich utylizacją, w czym niezwykle pomocne są firmy organizujące odbiór zmieszanych odpadów opakowaniowych od firm i przedsiębiorstw o czym więcej przeczytasz tutaj.