Co to jest PSZOK? Ile i jakie odpady można wywieźć? Wszystko, co musisz wiedzieć o PSZOK

Mierzysz się z większą niż zazwyczaj ilością śmieci, których nie możesz tak zwyczajnie wyrzucić do przydomowego pojemnika na odpady? To dość powszechny problem, który towarzyszy każdemu większemu przedsięwzięciu, jak np. remont czy przeprowadzka. Odpady mogą być różne, zarówno pod kątem rodzaju, jak i rozmiaru. W takim przypadku selektywne i systematyczne wyrzucanie odpadów graniczy z cudem, a także może pochłonąć mnóstwo cennego czasu. Co więcej, nie wszystkie odpady możesz poddać standardowej segregacji z podziałem na papier, plastik, szkło, metal, odpady biodegradowalne czy komunalne. Co wtedy? Czy wiesz, że istnieją specjalne punkty, do których za darmo możesz wywieźć zgromadzone odpady? W dzisiejszym wpisie wyjaśniamy, czym jest PSZOK, czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych oraz co powinieneś o nim wiedzieć. Istnieją pewne wytyczne, o których musisz pamiętać, jeśli chcesz wywieźć odpady do PSZOK.

co to jest PSZOK

Czym jest PSZOK?

PSZOK to w skrócie Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, który funkcjonuje w każdej gminie. To specjalnie przystosowane miejsce, do którego każdy mieszkaniec z danego regionu ma prawo oddać posegregowane odpady komunalne. Prowadzenie PSZOK-u to obowiązek każdej gminy, jak również zapewnienie mieszkańcom łatwego dostępu do takiego punktu. Jakie odpady można oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych? Mogą to być odpady różnego rodzaju, jednak najczęściej oddawane są te, których gmina nie odbiera w standardowym cyklu. PSZOK odbiera tylko i wyłącznie posegregowane odpady. Wszystkie szczegóły znajdziesz poniżej.

Jakie odpady przyjmuje PSZOK?

Co można oddać do PSZOK? To przede wszystkim takie odpady, jak:

  • elektrośmieci
  • zużyte opony
  • baterie i akumulatory
  • urządzenia elektryczne i elektroniczne
  • przeterminowane leki
  • odpady zielone
  • odpady wielkogabarytowe
  • odpady budowlane i poremontowe (m.in. gruz)
  • odpady niebezpieczne
  • odpady opakowaniowe (papierowe, plastikowe, drewniane

 

Ponadto wiele innych odpadów, które zaliczają się do wyżej wymienionych grup. Każdy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów ma własny katalog przyjmowanych odpadów. Dlatego pełną informację wraz ze wszystkimi szczegółami otrzymasz kontaktując się z PSZOK właściwym dla Twojego rejonu.

Zasady zbiórki odpadów w punktach PSZOK

To sprawa bardzo indywidualna i uwarunkowana gminnymi rozporządzeniami. Dlatego też zbiórka odpadów w PSZOK będzie inna w zależności od lokalizacji. Jest jednak kilka zasad wspólnych, ustalonych odgórnie. Odbiór odpadów komunalnych przez PSZOK jest nieodpłatny dla mieszkańców danego obszaru – jednak wszystkie oddawane odpady muszą być posegregowane. W przeciwnym razie nie zostaną przyjęte. Ponadto musisz pamiętać, że zmieszane odpady komunalne nie są zaliczane do zbiórki selektywnej tak samo, jak azbest czy odpady, których nie można zidentyfikować lub zanieczyszczone. Co więcej? Pamiętaj, że odpady wymagające opakowania powinny być oznaczone właściwą etykietą i zostać umieszczone w szczelnych pojemnikach. Odpady budowlane i poremontowe, przed oddaniem do PSZOK muszą być również podzielone na gruz betonowy, ceglany, odpady ceramiczne i szklane.

Minusem punktów PSZOK jest ich terminowa otwartość, co oznacza, że odpady możesz oddać tylko w wyznaczonych dniach. Ponadto jednorazowo możesz oddać określoną ilość odpadów.

Jak szybko pozbyć się odpadów? Wynajem kontenera

Jeżeli nie masz miejsca na składowanie odpadów, aby móc sukcesywnie je wywozić do PSZOK, warto rozważyć wynajem kontenera na odpady. To rozwiązanie, które docenia coraz szersze grono klientów prywatnych, dlaczego? W ten sposób szybko, sprawnie i bez żadnych komplikacji pozbędziesz się problemu. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby określić rodzaj odpadów, którymi chcesz zapełnić kontener. Nie musisz każdego z nich traktować oddzielnie a grupowo – kartony, folie, taśmy, opakowania plastikowe, metalowe czy drewniane możesz umieścić razem w jednym kontenerze. Zadzwoń do nas, a udzielimy Ci wszelkich szczegółowych informacji oraz podamy dokładny koszt wynajmu kontenera na odpady.