Czy brudne odpady trzeba myć przed wyrzuceniem? Jak segregować odpady? Część 1

„Plastikowy kubek trzeba umyć przed wyrzuceniem do pojemnika na plastik!” lub „Czy słoik z zawartością można wyrzucić do szkła?”. Tego typu pytań i wątpliwości jest mnóstwo i nic w tym dziwnego. Od samego początku wprowadzenia obowiązku segregacji odpadów wiele zasad zmieniło się już kilkukrotnie. Obecnie część z nich nie jest już konieczna ani obowiązkowa z bardzo prostej przyczyny. Istnieją przecież jeszcze inne zasoby, o które należy dbać. Życie w zgodzie ze środowiskiem naturalnym powinno być równoważne, a więc rozsądne. Dobrze, że segregacja odpadów odbywa się już w domu – w końcu to tutaj wszystko się zaczyna, prawda? Jednak ciągle spotykamy wiele przeróżnych, a nawet czasem sprzecznych informacji o tym, jak segregować odpady. Dlatego też, specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy przyjazny poradnik. To pierwszy z kilku wpisów, które będą pojawiały się systematycznie na stronie zamów-kontener.pl. Wszystko po to, aby szerzyć ideę życia w zgodzie ze środowiskiem naturalnym.

czy brudne odpady trzeba myć przed wyrzuceniem?

Segregacja odpadów – na czym polega? Fakty i mity

Codziennie wytwarzamy niezliczoną ilość odpadów, które trafiają do śmietnika. Segregacja odpadów jest ustalona odgórnie, a codziennie odpady dzielimy na szkło, papier, plastik, metal oraz zmieszane odpady komunalne. Proces recyklingu odpadów zaczyna się już w naszych domach – każdy właściwie posegregowany surowiec może zostać wykorzystany ponownie. To od nas samych zależy, w jaki sposób podejdziemy do tego tematu. Jak to działa? Poszczególne grupy odpadów poddaje się właściwej utylizacji, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie surowca wtórnego. Tego typu pozostałości są wykorzystywane ponownie na etapie produkcji w różnych branżach. Segregując odpady już w domu, możemy skutecznie wspomóc cały proces. Jednak tutaj również pojawiają się pewne pytania i wątpliwości. Czy brudne opakowanie po serku lub jogurcie można wyrzucić do pojemnika na odpady plastikowe? I tak i nie. Podpowiadamy.

Jak segregować śmieci? Czy brudne odpady można wyrzucić?

Z pewnością spotkałeś się ze wskazaniem, że brudne odpady należy umyć przed segregacją. Tutaj pojawiają się różne zdania, a wiele z nich zależy od lokalnych uwarunkowań. To gmina odpowiedzialna jest za odbiór odpadów oraz ich dalsze zagospodarowanie. Dlatego wszelkie wymogi czy zasady obowiązują jedynie lokalnie, a te krajowe służą głównie jako wyznacznik całości działań. Zatem Twoja gmina może wymagać od Ciebie czegoś zupełnie innego niż inne. Jeszcze jakiś czas temu faktycznie (powszechnie) wymagano od nas, aby każdy pojemnik plastikowy, szklany czy metalowy został umyty przed wyrzuceniem. To jednak skutkowało znacznym zużyciem wody, a co za tym idzie – marnowaniem innego dobra naturalnego, znacznie ważniejszego niż odzyskiwane surowce wtórne. 

Obecnie odchodzi się od konieczności mycia odpadów przed ich wyrzuceniem, chociaż lokalnie może się to różnić. W większości gmin możesz segregować odpady bez konieczności ich wcześniejszego mycia. Jeżeli jednak masz wątpliwości to skontaktuj się z gminą, która odpowiada za odbiór odpadów z Twojego miejsca zamieszkania.

Jak pozbyć się większej ilości odpadów, gdy pojemnik jest pełny?

To kolejny i dość powszechnie spotykany problem. Co w przypadku, gdy kosz jest już zapełniony, a odbiór odpadów nastąpi dopiero za jakiś czas? Zgromadzone odpady możesz samodzielnie wywieźć do firmy, która zajmuje się lokalnym odbiorem odpadów z Twojego miejsca zamieszkania. Otrzymasz tam także specjalnie do tego przeznaczone worki. Jeśli jednak posiadasz naprawdę dużą ilość odpadów to wyjścia z tej sytuacji są dwa. Pierwsze z nich to samodzielne wywiezienie ich do PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych). Minusem tego rozwiązania jest jednak terminowe działanie takich miejsc, co oznacza, że przyjmują odpady tylko w wyznaczone dni. Również objętość oddawanych odpadów jest ograniczona. Jeśli jednak prowadzisz remont, budowę lub przeprowadzasz się to rozważ wynajem kontenera na śmieci.