Gruz – co z nim zrobić? Jak pozbyć się gruzu lub zmieszanych odpadów budowlanych?

Gruz towarzyszy niemal każdemu większemu przedsięwzięciu – może to być jedynie gruntowny remont mieszkania lub budowa domu. Warto pamiętać, że za wywóz odpadów budowlanych odpowiada właściciel, który podejmuje się przedsięwzięcia. Wtedy pojawia się pytanie, jak pozbyć się gruzu? Odpady budowlane wymagają specjalnego zagospodarowania i nie wolno ich wyrzucać, gdzie popadnie, a tym bardziej do przydomowych pojemników na śmieci. Aby skutecznie i bezpiecznie pozbyć się gruzu możliwości jest kilka, a każda z nich dopasowana do innych potrzeb. Nie zawsze dysponujemy odpowiednią ilością miejsca na kontener na gruz lub kontener na zmieszane odpady budowlane. Nie zawsze również jesteśmy w stanie przewidzieć dokładną ilość wytworzonych odpadów – co wtedy? Dzisiejszy wpis to krótki poradnik a zarazem zbiór najważniejszych informacji dotyczących wywozu odpadów z budowy i innych miejsc. Zapraszamy do artykułu, z którego dowiesz się, jak wygląda klasyfikacja gruzu, odpadów budowlanych i co z tym wszystkim zrobić.

jak pozbyć się gruzu lub zmieszanych odpadów budowlanych?

Czym jest gruz? Rodzaje i klasyfikacja gruzu

Gruz to nic innego, jak pozostałości po remoncie lub budowie, pod postacią mniej lub bardziej rozdrobnionego kruszcu. Dla wielu jest to niezwykle pożądany surowiec, który można wykorzystać ponownie – w trakcie budowy i nie tylko. Na gruz składają się jednak wybrane kawałki odpadów, a całość można podzielić na gruz mieszany i gruz czysty. Pierwszy z nich, czyli gruz czysty to odpady ceramiczne, porcelanowe, fragmenty cegieł, kawałki tynku, ziemia, piasek, beton oraz kamienie. Natomiast gruz mieszany zawiera w sobie także kawałki płyt gipsowo-kartonowych, siatki montażowe, dużą ilość tynku, tworzywa sztuczne, a nawet gabaryty. Co więcej, jeżeli decydujemy się na wynajem kontenera na gruz mieszany to możemy również w nim umieścić wełnę mineralną, szkło czy styropian. Uważaj jednak, aby te odpady budowlane nie przekroczyły 5% objętości kontenera na gruz mieszany. Skąd takie obostrzenie? Wełna mineralna to odpad niebezpieczny, a ponadto gruz mieszany musi mieścić się w normach do ponownego przetworzenia i wykorzystania.

Zmieszane odpady budowlane – charakterystyka, wywóz i utylizacja

Gruz to zupełnie coś innego niż zmieszane odpady budowlane – te dwie grupy odpadów różnią się od siebie nie tylko rodzajem surowców, ale również metodą przetworzenia. W grupie zmieszanych odpadów budowlanych znajdują się: okna, styropian, wełna mineralna, szyby, opakowania z tworzyw sztucznych, folie oraz kartony. Co więcej, decydując się na wynajem kontenera na zmieszane odpady budowlane nie musisz gromadzić w nim każdego z wymienionych odpadów, a np. tylko wełnę mineralną czy styropian. Również rodzaj kontenera różni się od tego, który powszechnie jest stosowany do wywozu gruzu z posesji. W związku z tym, że w skład grupy zmieszanych odpadów budowlanych wchodzą również lekkie tworzywa, warto wynająć kontener zamknięty z pięciu stron. To najbezpieczniejsze rozwiązanie, dzięki któremu zyskasz pewność, że zgromadzone przez Ciebie odpady nie zostaną porwane przez wiatr. Warto o tym pamiętać. Zmieszane odpady budowlane utylizowane są we właściwy dla nich sposób, aby można było wykorzystać je ponownie.

Wynajem kontenerów, wywóz gruzu, odbiór odpadów od firm i nie tylko

Jak szybko pozbyć się gruzu, odpadów budowlanych, gabarytów lub jeszcze innych śmieci? Jeżeli masz do czynienia z dużymi porządkami to zdecydowanie polecamy wynajem kontenera na odpady. To znakomite rozwiązanie doceniło już wielu klientów, zarówno indywidualnych, jak i biznesowych. Szybki i sprawny odbiór odpadów to gwarancja braku przestojów w pracy, ale również wysoki komfort organizacyjny. Co więcej, pojemność kontenera możesz dopasować do własnych, indywidualnych potrzeb i wymogów – dostępne są wytrzymałe worki big bag oraz kontenery od 2 m3 do aż 36 m3. Różnica między nimi polega jedynie na stopniu zaawansowania prac, które już prowadzisz lub dopiero organizujesz. Jeśli potrzebujesz wiedzieć więcej, zajrzyj do naszej zakładki FAQ lub skontaktuj się z nami bezpośrednio, a pomożemy w każdej kwestii.