Kolory koszy na śmieci – co i gdzie wyrzucamy? Jak segregować odpady? Część 2

Segregacja odpadów to temat dość popularny pod wieloma względami. Idea dbałości o środowisko naturalne zabiera większą część naszej uwagi od czasu, gdy segregacja odpadów stała się obowiązkowa. Niestety ciągle w tym temacie pojawiają się coraz to nowsze wątpliwości oraz pytania. Dlatego też przybywamy z pomocą! W pierwszej części tego wpisu nawiązaliśmy do bardzo popularnego tematu, a mianowicie „Czy brudne odpady trzeba myć przed wyrzuceniem?”. Tym razem w naszej serii pt. „Jak segregować odpady?” skupimy się na poszczególnych rodzajach odpadów, które codziennie wytwarzamy. Niektóre z nich mogą wydawać się problematyczne, a to sprawia, że dość często umieszczane są w niewłaściwych pojemnikach na odpady. Wspomnimy również o tym, jakiego koloru są kosze na śmieci, co każdy z nich oznacza oraz jakie odpady można umieścić w każdym z nich. Mamy nadzieję, że poniższe informacje pomogą Wam i pytanie, jak segregować odpady już nie będzie tak często zadawane.

kolory koszy na śmieci

Jakie kolory mają kosze na śmieci? Segregacja odpadów

Ideą wprowadzenia jednolitego Systemu Segregacji Odpadów (JSSO), było ujednolicenie zasad segregacji odpadów. Od 1 lipca 2017 roku dzielimy odpady na 5 grup, a każda z nich oznaczona jest przydzielonym kolorem. Dlaczego? Segregacja odpadów z założenia ma być czynnością łatwą oraz intuicyjną, więc nadanie odpowiedniej identyfikacji wizualnej miało kluczowe zadanie. Dzięki temu każdy z nas, niezależnie od swojego miejsca zamieszkania, doskonale wie, co i gdzie może wyrzucić. Jakie zatem kolory mają poszczególne kosze na odpady? Pierwszy i najlepiej wszystkim znany od lat to czarny kosz na śmieci, przeznaczony na odpady komunalne, czyli codzienne, zmieszane śmieci. Następnie rozróżniamy kolory koszy na śmieci – niebieski (papier), zielony (szkło), żółty (metale i tworzywa sztuczne), a także brązowy (odpady biodegradowalne). Takie oznaczenia są jednoznaczne dla każdej gminy, a kolorowe pojemniki znajdują się wszędzie tam, gdzie mieszkamy (osiedla czy domki jednorodzinne).

Niebieski, zielony, żółty, brązowy, czarny… co można wyrzucić do kosza?

Każdy kosz na śmieci przeznaczony jest na inny rodzaj odpadów, o czym już wspominaliśmy wyżej. Warto jednak pamiętać, że dwa z nich zawierają różnorodne odpady – mowa o brązowym koszu na odpady biodegradowalne oraz czarny, czyli z mieszane odpady komunalne. Co dokładnie możemy wyrzucić do każdego z nich?

Brązowy kosz na odpady biodegradowalne – przeznaczony jest na wszelkiego rodzaju pozostałości po owocach, warzywach, obierki, gałęzie krzewów i drzew, skoszoną trawę, liście, fusy po kawie i herbacie, skorupki jaj, kawałki nieimpregnowanego drewna oraz resztki jedzenia. Czego nie zaliczamy do odpadów bio? Kości, odchodów zwierząt, oleju, popiołu, leków, kamieni, ziemi oraz surowców, dla których przeznaczone zostały inne pojemniki na śmieci.

Czarny kosz na zmieszane odpady komunalne – to w nim umieszczamy te śmieci, które nie zaliczają się do żadnej z powyższych grup lub ich odzyskanie jest już niemożliwe. Do takich pozostałości zaliczamy nabiał, sery, mięso i ryby, zużyte produkty higieniczne, odchody zwierząt, plastikowe opakowania po tłuszczu, zużyte kawałki ręcznika kuchennego (zatłuszczonego), włosy, sierść, pióra, żwirek, niedopałki papierosów, wyroby skórzane itp. W koszu na zmieszane odpady komunalne nie umieszczamy odpadów budowlanych, gabarytów, elektrośmieci, opon, leków, baterii, odpadów niebezpiecznych oraz surowców, które można odzyskać (te umieszczamy we właściwym pojemniku).

Odpady budowlane, gruz, papa, wełna mineralna… Jak się ich pozbyć?

Co z niecodziennymi odpadami, które powstają m.in. w wyniku prowadzonych prac remontowych lub budowlanych? Te wymagają specjalnego zagospodarowania oraz utylizacji. Zwłaszcza, gdy w grę wchodzi wyrzucenie starej papy czy wełny mineralnej – tutaj należy zachować szczególną uwagę i skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów. Do tego typu prac przeznaczony jest specjalny kontener na śmieci, który bez problemu wynajmiesz. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w pozostałych naszych wpisach i na stronie głównej.