Popiół i żużel – gdzie wyrzucić? Do pojemnika na śmieci? Odpady z pieca i kominka

Sprzątasz kominek, grill, a może czyścisz piec? Musisz zmierzyć się nie tylko z nagromadzonymi zanieczyszczeniami, ale w pierwszej kolejności pozbyć się wszystkich pozostałości. Wtedy pojawia się pytanie „Co zrobić z popiołem?”. Już nie tylko w sezonie jesienno-zimowym przychodzi nam się zmierzyć z tym problemem, ale także w przeciągu całego roku. Coraz częściej korzystamy z systemów ogrzewania, które wymagają naszej uwagi jedynie raz na jakiś czas – w celu załadunku lub właśnie czyszczenia. Wtedy pojawia się problem w postaci popiołu… jak się go pozbyć? Efektem domowego ogrzewania może być także żużel. W dobie segregacji odpadów pozbycie się tego typu pozostałości może wydawać się kłopotliwe, jednak wcale takie nie jest. Co więcej, popiół jest dość często wykorzystywany podczas innych prac m.in. w ogrodzie. Dzisiaj powiemy Wam, gdzie wyrzucić popiół oraz żużel (czy pojemnik na odpady jest do tego przeznaczony?), a także wyjawimy kilka ciekawych sposobów na wykorzystanie popiołu.

popiół i żużel - gdzie wyrzucić?

Popiół i żużel – co to takiego? Klasyfikacja odpadów

To grupa odpadów, która może powstać zarówno w gospodarstwie domowym, jak i podczas działalności przemysłowej. Popiół i żużel to pozostałości po spalaniu węgla lub drewna w piecach, kotłach lub kominkach domowych. Niezależnie od miejsca wytworzenia, popiół oraz żużel zaliczany jest do grupy zmieszanych odpadów komunalnych. To tzw. czarny pojemnik na śmieci, do którego wyrzucamy wszystkie codziennie wytwarzane odpady, za wyjątkiem możliwych do odzyskania. Co ważne, wyróżniamy dwie grupy odpadów komunalnych, do których przypisane są pozostałości z kotłów, pieców i kominków. Pierwsza z nich dotyczy tylko i wyłącznie domowych odpadów komunalnych wraz z pozostałościami po spalaniu. Natomiast druga przeznaczona jest w całości dla odpadów pochodzących m.in. z elektrowni (żużle, popioły paleniskowe i pyły z kotłów).

Popiół z pieca i kominka, żużel – gdzie wyrzucać?

Niektóre gminy zdecydowały o indywidualnym odbiorze popiołu i żużlu w sezonie grzewczym – jeżeli mieszkasz w jednej z tych gmin to możesz skorzystać z takiej opcji. W innym wypadku popiół oraz żużel należy wyrzucać do kosza na zmieszane odpady komunalne, czyli czarnego pojemnika. Pamiętaj jednak, że nie wolno wyrzucać gorącego popiołu! Najlepiej zbieraj popiół i żużel do metalowego wiadra, a dopiero po jego ostygnięciu wynieś całość do kosza. To zdecydowanie najbezpieczniejszy sposób. Co, jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym i Twój kosz na zmieszane odpady komunalne jest już pełny? Zgromadzony popiół i żużel możesz wyrzucić w miejscowym PSZOKu (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych). Wybierając tą metodę pamiętaj jednak, aby upewnić się co do terminu, w którym możesz oddać nagromadzone, nadprogramowe odpady. Wywóz odpadów do PSZOK jest bezpłatny dla mieszkańców danej gminy, w której funkcjonuje.

Co zrobić z popiołem z pieca, kotła lub kominka? Wykorzystanie popiołu

Być może już kiedyś słyszałeś o tym, jakie korzyści przynosi nawożenie popiołem? W takim przypadku, jeżeli masz przydomowy ogródek to popiół może Ci się przydać. Zawiera w sobie wiele różnorodnych minerałów, które korzystnie wpływają na stan roślin. Jednak użycie popiołu w ogrodzie ma kilka bardzo ważnych obostrzeń, o których należy pamiętać. Owszem, popiół jest bogaty w potas, fosfor i wapń, ale tylko i wyłącznie popiół drzewny. Należy uważać na popiół pozostały po spalaniu węgla kamiennego – ten składa się z pozostałości metali ciężkich, jak ołów, rtęć, kadm oraz arsen. Co więcej, popiół w ogrodzie podnosi pH, tym samym zmniejszając zakwaszenie gleby. Także pamiętajmy, że wykorzystanie popiołu w ogrodzie jest korzystnym rozwiązaniem, które jednak należy stosować z umiarem. Popiół drzewny z kominka jest przyjazny środowisku (jeśli oczywiście w palenisku nie znalazły się zadrukowane gazety czy inne substancje szkodliwe), dlatego możesz spokojnie wykorzystać go w ogrodzie. Popiół i żużel pozostały po spalaniu lepiej wyrzucić do kosza na zmieszane odpady komunalne.

Zajrzyj tutaj po więcej ciekawych informacji.