Ile rozkłada się plastik? Czy jest szkodliwy? Szybki i bezpieczny wywóz odpadów

Obecny jest wszędzie – od butelek oraz różnego rodzaju opakowań, aż po ubrania. Ponadto jego ponowne przetworzenie wymaga właściwego podejścia. Tak, mowa o plastiku, którego nadmiar od wielu lat sprawia niemałe problemy. Recykling plastiku jest skuteczną odpowiedzią na redukcję konieczności wytwarzania nowego surowca. Wszystko zaczyna się w naszych domach, czyli tam, gdzie codziennie gromadzimy wiele odpadów różnego pochodzenia. Jednak nie każdy stosuje się do panujących zasad, a nieumyślne pozbywanie się plastiku prowadzi do poważnego zanieczyszczenia środowiska naturalnego. I nas samych. Problemu nie ułatwia fakt, że jest to surowiec najczęściej wykorzystywany w przemyśle. Kluczem do sukcesu jest podejście każdego z nas do właściwej segregacji plastiku. Czy wiesz, jak długo rozkłada się plastik? Jak powstaje i z czego jest zrobiony?

Ile rozkłada się plastik?

Plastik – czym jest? Czy każdy rodzaj plastiku jest szkodliwy?

Potocznie nazywamy go plastikiem, lecz prawidłowa nazwa surowców tego typu to tworzywa sztuczne lub też polimerowe. To określenie właściwe dla materiałów, które nie występują w środowisku naturalnym i zostały sztucznie wytworzone. Mogą składać się z różnych substancji, dlatego rodzajów plastiku jest tak dużo, jak możliwości jego wykorzystania. Przykładowo wiskoza stosowana m.in. do produkcji ubrań również jest tworzywem sztucznym. Tak samo butelka plastikowa, do której rozlewany jest Twój ulubiony napój. Czy każdy plastik jest zagrożeniem dla środowiska naturalnego? Niekoniecznie, ponieważ coraz częściej plastik wytwarza się ze zmodyfikowanych polimerów naturalnych. Bardzo popularne stają się również plastiki syntetyczne wzbogacone o środki przyśpieszające degradację surowca po okresie jego użytkowania. Niestety wciąż przeważającą ilość stanowią tworzywa sztuczne o dużej szkodliwości dla środowiska naturalnego.

Do jakich grup odpadów zaliczamy plastik?

To pytanie dość retoryczne, jednak bardzo ważne. W przypadku odpadów codziennych, domowych, plastik powinieneś oddzielać od innych śmieci. Następnie zgromadzone odpady wyrzucasz do właściwych pojemników na śmieci. To chyba wszystkim dobrze znany schemat. Jednak co w przypadku, gdy nagle przychodzi nam zmierzyć się z ogromną ilością plastiku? Może tak się stać m.in. podczas budowy, remontu, przeprowadzki czy prac produkcyjnych. Plastik może występować pod różnymi postaciami, dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas jego segregacji. Istnieje kilka grup odpadów, do których zaliczamy plastik, nawet o tym nie wiedząc. Mogą to być odpady plastiku pochodzące z codziennego użytkowania – te umieszczamy w przydomowych, żółtych pojemnikach. Jednak styropian to także plastik, dlatego inną grupą odpadów, do których zaliczamy tworzywa sztuczne to zmieszane odpady budowlane. Tego typu przykłady możemy mnożyć niemal w nieskończoność.

Jak szybko pozbyć się dużej ilości plastikowych odpadów?

Jeżeli plastik stał się Twoim problemem to istnieją dwa sprawdzone sposoby na to, jak się go pozbyć. Pierwszy z nich to PSZOK, czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, właściwy dla Twojej gminy. Niestety każdy taki punkt ma swoje ograniczenia, z którymi najlepiej zapoznać się zawczasu. Kolejne, a zarazem coraz częściej stosowane rozwiązanie to wynajem kontenerów na odpady różnego rodzaju. Jeżeli chcesz pozbyć się plastiku z budowy to wybierz kontener na zmieszane odpady budowlane. Możesz w nim umieścić różnego rodzaju folie oraz opakowania wielkogabarytowe pozostałe m.in. po materiałach budowlanych. Jeśli jednak poszukujesz rozwiązania idealnego m.in. dla przedsiębiorstwa to wybierz kontener na zmieszane odpady opakowaniowe. Do tego kontenera możesz wrzucić wszelkie opakowania z plastiku, w tym również styropianu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej zakładce FAQ. Jeśli masz pytania, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu.