Kłopoty z gruzem? Oto kilka sprawdzonych sposobów na to, jak pozbyć się gruzu

Nawet, jeżeli na co dzień nie prowadzimy żadnej działalności związanej z pracami budowlanymi to i tak może nas dosięgnąć problem zalegającego gruzu. W trakcie przeróżnych działań, nawet tych niewielkich, niejednokrotnie pojawienie się gruzu stanowi przeszkodę. Rozbiórka małego pomieszczenia gospodarczego na działce czy większy remont domu lub mieszkania już wiąże się z większą ilością tego zbędnego surowca. Owszem, gruz może wydawać się problematyczny, a zwłaszcza, gdy zalega na posesji i to w nie małej ilości. Ale czy na pewno gruz jest niechcianym odpadem? Niekoniecznie, o czym z przekonasz się czytając dzisiejszy wpis. Co więcej, gruz to nie tylko kawałki cegieł i zaprawy. W jego skład mogą wchodzić jeszcze inne odpady, dlatego istnieją przeróżne sposoby na pozbycie się gruzu lub jego ponowne zagospodarowanie.

kłopoty z gruzem? jak pozbyć się gruzu

Gruz gruzowi nie równy, czyli… rodzaje

Gruz budowlany dzielimy na ceglany i betonowy, a każdy z nich może występować w dwóch postaciach. Pierwsza z nich to gruz czysty, do którego zaliczamy odpady takie, jak kawałki betonu, cegieł, dachówki oraz niewielką ilość tynku. W tym przypadku wśród odpadów nie mogą znaleźć się inne zanieczyszczenia w zbyt dużej ilości. Mogą stanowić jedynie niewielką domieszkę do całości. Inaczej jest w przypadku drugiego rodzaju, jakim jest gruz zmieszany (zanieczyszczony). W jego skład wchodzą te same surowce, co w przypadku gruzu czystego, jednak mogą być one zanieczyszczone w znacznie większym stopniu. Co to oznacza? Przykładowo, jeżeli zdecydujesz się na wynajem kontenera na gruz wraz z określeniem jego zawartości jako zmieszany, możesz umieścić w nim jeszcze inne odpady. Dozwolone są kleje, zaprawy, kawałki ceramiki sanitarnej, kafle, płyty gipsowo-kartonowe i inne. Minusem gruzu zanieczyszczonego jest ograniczona możliwość jego zagospodarowania we własnym, prywatnym zakresie.

Sposoby na ponowne wykorzystanie gruzu

No dobrze, skoro już wiesz z jakich surowców składa się gruz czysty oraz mieszany to teraz czas na jego wykorzystanie. Zalegający gruz wcale nie musi być problemem, jeśli mieszkasz np. w domku jednorodzinnym lub posiadasz działkę. Gruz czysty lub w niewielkim stopniu zanieczyszczony, znakomicie nadaje się do utwardzania podłoża m.in. pod kostkę brukową czy jedynie żużlowy podjazd. W ten sam sposób można wykorzystać gruz do budowy murowanego tarasu – gruz będzie świetną, stabilizującą całość, warstwą wypełnienia. Ponadto kawałki betonu lub starych cegieł cieszą się coraz większą popularnością wśród miłośników stylu vintage, retro lub klasycznego. Dlaczego? Z takiego surowca możesz utworzyć znakomitą ścieżkę w ogrodzie lub na działce. Ze starych cegieł zbudujesz też stylową, małą architekturę ogrodową. Kamienie także mogą stanowić składową gruzu, a z nich z powodzeniem stworzysz np. oczko wodne z małym wodospadem.

Jak pozbyć się gruzu? Skup, kontener i nie tylko

Odpady budowlane rządzą się swoimi prawami, m.in. dlatego, że u osób prywatnych powstają stosunkowo rzadko. Inaczej jest w przypadku firm budowlanych czy remontowych, które mają podpisane stałe umowy na odbiór gruzu. W dzisiejszym wpisie skupimy się jednak w całości na problemie, jakim jest zalegający gruz u osób prywatnych. Zatem, jeżeli jednak nie chcesz lub nie masz możliwości, aby wykorzystać gruz na własny użytek to są jeszcze inne sposoby na jego zagospodarowanie. Gruz nie jest standardowym odpadem odbieranym przez gminę z naszych posesji czy osiedlowych koszy. Rozwiązaniem jest PSZOK, do którego możesz oddać ponadprzeciętne odpady. Kolejny sposób to oddanie gruzu do punktów lub osób, które deklarują chęć jego przyjęcia. Jeszcze inna możliwość to wynajem kontenera na gruz – to najpopularniejsze rozwiązanie z uwagi na brak konieczności sortowania. Nie musisz zatem dzielić gruzu na czysty i zmieszany. Więcej o wynajmie kontenerów na gruz i nie tylko przeczytasz tutaj.