Wymiana okien - jak bezpiecznie i szybko zutylizować stare okna?

Zdarza się, że przychodzi moment, kiedy podczas generalnego remontu mieszkania lub domu musimy wymienić stare okna. Przed ich wymianą warto zastanowić się nad tym, jak możemy zutylizować takie okna. Powinniśmy wiedzieć, że starych okien po ich wymianie nie możemy zwyczajnie wyrzucić na śmieci. Są one uznawane za odpady budowlane i dlatego muszą zostać zutylizowane w odpowiedni sposób. Możemy więc na przykład wywieźć stare okna do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Samodzielnie jednak nie jest łatwo uporać się z utylizacją takich gabarytów. Nie zawsze dysponujemy samochodem czy inną opcją transportu dla okien, które zazwyczaj niemało ważą. Jakie są więc możliwości pozbycia się starych okien? Gdzie i komu można dostarczyć takie odpady legalnie, bez narażania się na karę finansową?

utylizacja starych okien

Wywiezienie okien do punktu selektywnej zbiórki odpadów

Jak już wspominaliśmy wcześniej, stare okna można wywieźć do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych – zwanego też PSZOKiem. Według przepisów polskiego prawa, każdy obywatel ma prawo przekazać tam odpady budowlane do utylizacji. W każdej gminie znajduje się punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, a w internecie można znaleźć godziny otwarcia takiego miejsca. Taka utylizacja w PSZOKu jest bezpłatna. Jest to rozwiązanie teoretycznie najprostsze – w praktyce jednak różnie z tym bywa. Stare okna są gabarytowo duże i ciężkie, dlatego może pojawić się problem z ich transportem do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Nie każdy posiada odpowiednio duży samochód, aby móc takie okna do niego włożyć. Jeśli nie posiadamy takiego samochodu to musimy zapłacić za transport starych okien specjalistycznej firmie transportowej. Możemy też poprosić o pomoc naszego wykonawcę. Jednak to, czy odbierze on od nas starą stolarkę okienną zależy od ustalonych wcześniej warunków.

Recykling starych okien - daj im nowe życie

Prawo zobowiązuje nas do utylizacji odpadów remontowych i budowlanych. Jeśli jednak nasza stara stolarka okienna jest nadal w dobrym stanie to może warto pomyśleć o tym, aby dać jej drugie życie? Znajdziemy wiele sposobów na ponowne wykorzystanie okien z demontażu. Wystarczy nasza kreatywność i pomysłowość. Ze starych okien można stworzyć na przykład przydomową szklarnię. Stare okna świetnie sprawdzą się do stworzenia domków do zimowania w gruncie dla roślin egzotycznych. Można także wykorzystać je w budynkach gospodarczych. Jeżeli jednak nie mamy zapotrzebowania na takie zastosowanie dla starych okien to możemy spróbować je komuś oddać albo nawet spróbować sprzedać. Wiele osób może być zainteresowanych taką ofertą – dlatego warto umieścić ogłoszenie na platformach sprzedażowych, czy w mediach społecznościowych. Można też skontaktować się z inwestorami, którym stare okna mogą się przydać w różnych celach budowlanych. Istnieje na przykład możliwość wstawienia nowych przeszkleń do starej stolarki okiennej. Dzięki takiej opcji stare okna mogą jeszcze posłużyć do różnych zastosowań.

Zamówienie kontenera - wywóz odpadów budowlanych

Najwygodniejszą jednak opcją będzie zamówienie kontenera na odpady remontowo-budowlane. Szczególnie sprawdzi się on w sytuacji, kiedy prowadzimy szerszy zakres prac remontowych, budowlanych lub rozbiórkowych. Wtedy bez profesjonalnego kontenera na zmieszane odpady budowlane lub gruz może się nie obyć. Koszt wynajmu kontenera obejmuje zarówno jego dostarczenie, jak i wywiezienie – a także utylizację znajdujących się w nim odpadów. Oczywiście za zamówienie takiego kontenera trzeba zapłacić, ale cena jest uzależniona od wielkości kontenera i lokalizacji remontu. Warto jednak poważnie pomyśleć o zamówieniu kontenera, gdyż dzięki niemu będziemy mieli pewność, że nie popełnimy żadnych uchybień przy pozbyciu się oraz utylizacji odpadów remontowych i budowlanych – takich jak na przykład właśnie stare okna. Zajrzyj na naszą stronę i dowiedz się więcej na temat wynajmu kontenera.