Jakie kary za nielegalny wywóz odpadów? Odpady poremontowe i pobudowlane

Przystępując do remontu mieszkania czy też budowy domu musimy mieć świadomość różnych ciążących na nas obowiązków. Jednym z nich jest legalne pozbycie się odpadów poremontowych i pobudowlanych. Mało kto wie, że to właśnie na nas spoczywa obowiązek odpowiedniego gospodarowania tego typu odpadami. Trzeba wiedzieć, że do odpowiedniej utylizacji takich odpadów zobowiązują nas przepisy polskiego prawa. Zgodnie z nim ustawa mówi, że to wytwórca odpadów ma obowiązek gospodarowania nimi. Jest to więc bardzo ważne, aby odpady poremontowe i pobudowlane oddać w ręce firm, które specjalizują się w ich utylizacji. Nie będziemy musieli martwić się o to, co w takiej sytuacji zrobić. Dzięki odpowiednim działaniom zredukujemy też ich negatywny wpływ na środowisko. 

kary za nielegalny wywóz odpadów

Rodzaje odpadów poremontowych i pobudowlanych

Ważne jest to, aby wiedzieć, jakich rodzajów odpadów poremontowych i pobudowlanych nie możemy wyrzucać do zwykłych pojemników na śmieci. Grupa odpadów poremontowych i pobudowlanych jest bardzo szeroka. Odpowiedniej formy utylizacji wymagają takie materiały jak gruz, kamienie, gips, cement, styropian, płytki ceramiczne, tynki, a także szkło, tapety, folie, pokrycia dachowe czy płyty kartonowo-gipsowe. Do zwykłych śmieci nie wrzucimy też wymienionych drzwi i okien oraz elementów łazienki i kuchni takich jak stara wanna, zlew, czy też muszla klozetowa. Takie odpady mogą być niebezpieczne dla środowiska naturalnego, a nawet dla zwierząt oraz ludzi. Niektóre z nich to odpady toksyczne. Warto więc wcześniej zainteresować się tym, w jaki sposób można legalnie pozbyć się tych wszystkich specyficznych odpadów.

Jak utylizować odpady poremontowe i pobudowlane?

Odpady poremontowe i pobudowlane powinny trafić do osobnego kontenera. Taki specjalistyczny kontener należy wynająć od odpowiedniej firmy. Firma dostarczy kontener na miejsce naszej budowy czy też remontu. Jeśli jeden kontener nie wystarczy to po jego zapełnieniu zostanie nam zamieniony już zapełniony na kolejny, pusty kontener. Po całkowitym zakończeniu prac firma odbierze od nas ostatni kontener. Firma ta zajmie się także odpowiednią utylizacją odpadów z tych kontenerów. Inną alternatywą dla kontenerów na odpady są specjalne worki na odpady zwane także big bag. Takie worki również wynajmujemy od specjalistycznej firmy. Jeżeli odpadów poremontowych i pobudowlanych nie mamy dużo to możemy zawieźć je swoim samochodem do gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Tutaj jednak warto przedzwonić i zapytać o szczegóły, gdyż niektóre odpady poremontowe i pobudowlane mogą nie zostać przyjęte.

Co grozi za nieodpowiednią utylizację odpadów poremontowych i pobudowlanych?

W przypadku spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej grożą nam kary finansowe za wyrzucenie odpadów poremontowych i pobudowlanych do zwykłych pojemników na śmieci. Ustalenie sprawcy wyrzucenia odpadów poremontowych i pobudowlanych nie należy do trudnych zadań ze względu na czujnych sąsiadów oraz monitoring. Warto także pamiętać o tym, jakie kary grożą nam z punktu widzenia polskiego prawa. Zgodnie z kodeksem wykroczeń, za nielegalne składowanie gruzu i innych odpadów poremontowych i pobudowlanych nawet na własnym terenie grozi nam mandat do 1500 złotych. Za porzucanie ich w przestrzeni publicznej – na przykład na polu czy w lesie – grożą duże mandaty pieniężne, a nawet kara ograniczenia wolności.

Oprócz mandatu jesteśmy także zobowiązani do usunięcia i utylizacji takich odpadów na własny koszt. Odpadów poremontowych i pobudowlanych nie wolno także topić czy spalać. W takim przypadku możemy zostać obciążeni dodatkowymi kosztami takimi jak na przykład oczyszczenie wody czy rekultywacja gleby ze względu na jej zanieczyszczenie.