Mały remont - duży kłopot, czyli o tym jak segregować odpady poremontowe

Każdy z nas raz na jakiś czas robi w domu drobny remont. Odmalowanie ścian, zmiana designu, wymiana mebli czy dodatków do wnętrza to zadania nie tylko dla majsterkowicza. Czasem taki remont przeradza się jednak w coś większego i musimy wyburzyć ścianę, skuć płytki, wymienić sanitariaty czy wykonać innego rodzaju prace rozbiórkowe i budowlane. Oczywiście podczas takich prac remontowych powstają różnego rodzaju odpady poremontowe. Naszym obowiązkiem jest odpowiednia utylizacja takich odpadów – dlatego trzeba zapoznać się z obowiązującymi przepisami. Z nich dowiecie się, w jaki sposób pozbyć się legalnie odpadów poremontowych. W innym wypadku można nabawić się całkiem sporych problemów. Są to między innymi wysokie kary grzywny – ale także zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców pobliskich budynków.

odpady pobudowlane

Co zaliczamy do odpadów poremontowych?

Przede wszystkim musimy wiedzieć, co dokładnie zalicza się do grupy odpadów poremontowych. Podstawowym elementem odpadów poremontowych jest gruz budowlany i wszystko, co możemy do tej kategorii zaliczyć: wyburzone ścianki działowe, cegły, stare dachówki, skute płytki podłogowe i ścienne czy też elementy ceramiki sanitarnej. Mogą to być także panele podłogowe, panele ścienne, parkiety, płyty gipsowo-kartonowe, styropian, drewno, szkło oraz materiały izolacyjne. Nie możemy zapomnieć także o opakowaniach po farbach. Mało kto wie, że puszka po farbie także zalicza się do odpadów poremontowych – niezależnie od tego, czy jest ona pusta, czy zawiera w środku resztki farby. Odpadami poremontowymi są także opakowania po materiałach budowlanych. Wyjątkiem w tej regule jest gruz, który może stanowić samodzielny surowiec do ponownego wykorzystania.

Jak utylizować odpady poremontowe?

Bardzo ważne jest to, aby odpowiednio zutylizować odpady poremontowe. Zgodnie z ustawami polskiego prawa, to na nas ciąży ten obowiązek. Niedopełnienie go może skutkować dotkliwymi karami finansowymi. Niedopuszczalne jest także pozbywanie się odpadów poremontowych w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Dlatego tak istotne jest to, aby wiedzieć, jak pozbyć się odpadów poremontowych. Niewielkie ilości odpadów poremontowych można samemu zawieźć do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Ważne jest to, aby odpady te powstały w gospodarstwie domowym, a nie pochodziły z prowadzenia działalności gospodarczej. Do PSZOKu możemy oddać gruz po remoncie, stare meble, puszki po farbach, czy też zużyty sprzęt elektroniczny. Przy większych ilościach odpadów poremontowych najlepszym rozwiązaniem będzie zamówienie specjalnego kontenera na odpady.

Co może trafić do kontenera na odpady poremontowe?

Jeżeli zdecydujemy się na zamówienie kontenera na odpady poremontowe to musimy też wiedzieć, co możemy do niego wrzucić. Wbrew pozorom nie wolno do takiego kontenera wrzucać wszystkiego, co uznamy za odpady poremontowe. Do kontenera może trafić gruz, beton, cegły i ceramika. W ten sposób możemy zutylizować także różnego rodzaju folie, styropian, tynki, elementy drewniane, papierowe, metalowe, a także framugi drzwi i okien. Wszystko to poddawane zostaje recyklingowi przez firmę wynajmującą kontener. Musimy jednak pamiętać o tym, że w kontenerze nie powinny znaleźć się elektrośmieci, a także papa, azbest czy eternit. Kontener nie jest także przeznaczony do utylizacji odpadów komunalnych takich jak plastik, papier czy szkło. Te odpady należy wrzucać do przeznaczonych na nie pojemników do segregacji. Do kontenera na odpady poremontowe nie powinny także trafić opony samochodowe czy odpady medyczne. Takie odpady należy zawieźć do PSZOKu celem ich odpowiedniej utylizacji.