Jak pozbyć się ziemi i odpadów zielonych przed zimą? Co zaliczamy do bioodpadów?

Coraz bliżej jesień, a co za tym idzie – nadchodzą porządki w ogrodach przed zimą. Lista prac ogrodniczych w okresie jesiennym jest wbrew pozorom całkiem długa. Czeka nas zamiatanie i pakowanie starych liści, usuwanie chwastów, uprzątnięcie uschniętych owoców i gałęzi oraz odpowiednie zabezpieczenie roślin przed zimą – ich przycinanie, wykopywanie oraz okrywanie przed mrozami. Wiele osób po lecie pozbywa się też zbędnej oraz zniszczonej architektury ogrodowej. Takie porządki generują wiele odpadów, które niekoniecznie mogą znaleźć się w zwykłym pojemniku na śmieci. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób zutylizować odpady zielone, aby nie narazić się na problemy i kary finansowe.

wynajem kontenerów, wiosenne porządki

Czy odpady zielone można wrzucić do pojemnika na bioodpady?

Powinniśmy być świadomi tego, co można wrzucać do pojemnika na bioodpady. Jeśli chodzi o odpady domowe to są to obierki i resztki owoców i warzyw, skorupki jaj oraz fusy. Warto jednak bardziej zwrócić uwagę na to, jakie odpady zielone można wyrzucić do pojemnika na bioodpady. Są to rozdrobnione gałęzie, skoszona trawa, liście, kwiaty – a więc zielone części roślin – a także trociny i skrawki drewna. Jeśli nie mamy odpowiedniej ilości miejsca w naszym pojemniku na bioodpady to powinniśmy pamiętać, że nie możemy wyrzucać odpadów zielonych do pojemnika na odpady zmieszane. Najlepszą opcją w takiej sytuacji jest zawiezienie odpadów zielonych do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Taki punkt znajduje się w każdej gminie. Warto jednak wiedzieć, że punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych przyjmują tylko takie ilości odpadów, które wskazują, że nie pochodzą one z prowadzenia działalności gospodarczej.

Utylizacja innych odpadów zielonych

Mało kto wie, że do pojemnika na bioodpady nie można wyrzucać wykopanych lub wyciętych krzewów oraz drzew. Zakazane jest także wyrzucanie do takiego pojemnika kamieni, ziemi i innych odpadów generowanych przy porządkach w ogrodzie. Co więc zrobić z takimi problematycznymi odpadami? Odpady te nie są klasyfikowane jako odpady komunalne, dlatego ich utylizacja wymaga specjalnej formy. Najlepszym rozwiązaniem będzie zamówienie kontenera do wywozu tych odpadów. Wynajem kontenera jest także świetną opcją dla osób, które nie dysponują samochodem wcale lub jego gabaryt nie pozwala na przewożenie tego typu odpadów. Kontener zostanie dostarczony nam przez specjalistyczną firmę, która zajmie się także jego odebraniem i prawidłową utylizacją znajdujących się w nim odpadów. W przypadku mniejszej ilości tego typu odpadów, dobrym rozwiązaniem będzie także zamówienie worka big bag na odpady zielone. Taki worek to idealne rozwiązanie wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca na postawienie kontenera. Worki również są nam dostarczane i odbierane przez specjalistyczną firmę.

Utylizacja architektury ogrodowej – wynajem kontenera

Czy do kontenera na odpady zielone mogą trafić także elementy architektury ogrodowej? Bardzo często po sezonie letnim utylizujemy też takie elementy ogrodowe jak płoty, meble, altany czy duże donice. Również tego typu odpady powinny być w odpowiedni sposób zutylizowane. Nie powinniśmy więc wrzucać ich do pojemnika na odpady zielone. Najlepiej zawieźć je do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych lub zdecydować się na wynajem kontenera na odpady wielkogabarytowe. Takie elementy architektury ogrodowej traktowane są jako odpady wielkogabarytowe. Jeśli nie mamy możliwości zawiezienia ich do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych to powinniśmy zapoznać się z harmonogramem wywozu śmieci wielkogabarytowych. Każda gmina w określonym dniu danego miesiąca zbiera odpady wielkogabarytowe wystawione przed naszą posesję czy też inne, wyznaczone przez administratora budynku miejsce.