Jak utylizować odpady wielkogabarytowe? Sprawdź, jak sobie z tym poradzić

Bardzo często podczas porządków domowych, remontu czy przeprowadzki pozbywamy się różnych niepotrzebnych nam już rzeczy. Musimy pamiętać o tym, że naszym obowiązkiem jest odpowiednia segregacja różnego rodzaju odpadów. Dlatego też musimy wiedzieć, w jaki sposób pozbyć się niepotrzebnych przedmiotów zgodnie z obowiązującym nas prawem. Największym problemem zazwyczaj są odpady wielkogabarytowe, których nie możemy poddać zwykłej segregacji, ani też wyrzucić do kontenera na odpady zmieszane. Proces ich obróbki i utylizacji jest zupełnie inny niż w przypadku zwykłych odpadów domowych. Ich utylizacja może nie być łatwym zadaniem dla osób, które nie mają wiedzy na temat prawidłowej segregacji śmieci. Jak w takim razie prawidłowo zutylizować odpady wielkogabarytowe?

jak utylizować odpady wielkogabarytowe?

Co zaliczamy do odpadów wielkogabarytowych?

Na początku powinniśmy zdefiniować pojęcie odpadów wielkogabarytowych, aby dowiedzieć się, co się do tej kategorii zalicza. Odpady wielkogabarytowe to wszystkie odpady o niestandardowych rozmiarach, które nie mieszczą się do zwykłego pojemnika na śmieci. Możemy więc do nich zaliczyć meble, dywany, tapczany, materace, lampy, wózki dziecięce i wiele innych przedmiotów. Ich wykaz jest bardzo długi więc nie sposób wymienić ich wszystkich. Trzeba jednak wiedzieć, że do odpadów wielkogabarytowych nie zaliczają się odpady pobudowlane i poremontowe, a także sprzęt RTV i AGD, elementy oświetlenia, elektronarzędzia, czy też elementy ogrodzenia. Odpady wielkogabarytowe, jak sama nazwa wskazuje, są zazwyczaj duże i zajmują wiele przestrzeni, często są one także ciężkie, dlatego ich utylizację obejmuje osobna procedura.

Jak pozbyć się odpadów wielkogabarytowych?

Skoro nie możemy zutylizować odpadów gabarytowych w klasyczny sposób to musimy wiedzieć, jak prawidłowo i zgodnie z prawem się ich pozbyć. Warto wiedzieć, że każda gmina ma obowiązek raz na jakiś czas zapewnić mieszkańcom transport i utylizację odpadów wielkogabarytowych. Terminy odbioru odpadów wielkogabarytowych zazwyczaj są dostępne w harmonogramie na stronie internetowej danej gminy. Częstotliwość wywozu odpadów gabarytowych to zazwyczaj raz na miesiąc w przypadku zabudowy wielorodzinnej i raz na trzy miesiące w przypadku zabudowy jednorodzinnej. W tych określonych dniach należy więc wystawić odpady wielkogabarytowe w określone przez zarządcę nieruchomości miejsce. W zabudowie wielorodzinnej jest to zazwyczaj pobliska wiata śmietnikowa, a w przypadku zabudowy jednorodzinnej odpady wielkogabarytowe wystawia się przed wejście do nieruchomości.

Inne możliwości utylizacji odpadów wielkogabarytowych

Możemy także pozbyć się odpadów wielkogabarytowych na własną rękę. Należy to jednak zrobić w sposób zgodny z prawem. Pierwszą możliwością jest wywóz odpadów wielkogabarytowych do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Oprócz odpadów wielkogabarytowych można tam też zawieźć inne odpady – na przykład elektrośmieci, odpady pobudowlane i poremontowe czy też chemikalia. Taki punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych znajduje się w każdej gminie, trzeba jednak posiadać własny transport, aby dostarczyć do niego odpady. W przypadku odpadów o dużych gabarytach jest to zazwyczaj kosztowne i trudne. Drugą alternatywną możliwością poprawnej utylizacji odpadów wielkogabarytowych jest zamówienie specjalnego kontenera. Taki profesjonalny pojemnik dostarczany jest przez firmę we wskazane przez klienta miejsce, a następnie odbierany od razu po jego zapełnieniu. Wybór wielkości kontenera zależy od zapotrzebowania konkretnego klienta. Jest to bardzo duże ułatwienie pozbycia się odpadów wielkogabarytowych.