Porządki w piwnicy - jak je zorganizować? Odbiór i wywóz odpadów z posesji

Piwnica bardzo często jest miejscem, w którym przechowujemy najróżniejsze przedmioty. Zazwyczaj tylko do niej dokładamy, a później zapominamy o wszystkich kiedyś schowanych tam rzeczach. Dlatego raz na jakiś czas powinniśmy zrobić gruntowne porządki w piwnicy. Porządki w piwnicy warto robić raz do roku, aby uniknąć nagromadzenia się przedmiotów, a także kurzu, pajęczyn oraz ewentualnej korozji. Taka reorganizacja piwnicy wcale nie musi być trudnym zadaniem. Wystarczy wiedzieć, od czego zacząć i poznać kilka zasad dotyczących organizacji przedmiotów w piwnicy. Bardzo ważna jest także prawidłowa segregacja rzeczy, których będziemy chcieli się pozbyć. Właśnie dlatego porządki w piwnicy powinny być odpowiednio przemyślane i zorganizowane od A do Z. Warto także pamiętać o kilku cennych wskazówkach.

porządki w piwnicy

Od czego zacząć porządkowanie piwnicy?

Bardzo ważne jest to, aby sprzątanie piwnicy odbyło się w sposób staranny. Dlatego na samym początku porządków w piwnicy powinniśmy wynieść wszystkie przedmioty na zewnątrz. Jeżeli miejsca jest wystarczająco to może być to korytarz, a jeśli nie to można wynieść wszystko na dwór. Po wyniesieniu rzeczy bierzemy się za bardzo dokładne odkurzanie piwnicy. Warto także przy okazji porządków w piwnicy usunąć i zabezpieczyć ślady wilgoci takie jak grzyb oraz pleśń. Dla wrażeń estetycznych i odświeżenia koloru ścian można także odmalować piwnicę na nowo. Nie zapominajmy też o właściwym skontrolowaniu drzwi i zamka w drzwiach. To ustrzeże nas przed potencjalnym włamaniem do piwnicy. Następnym krokiem jest odpowiednia organizacja naszych rzeczy. Warto więc wcześniej wyposażyć się w różnego rodzaju pudła oraz skrzynie do przechowywania. Dobrym rozwiązaniem będzie także regał, na którym to wszystko poustawiamy. Dzięki temu dostęp do naszych rzeczy będzie ułatwiony.

Porządki w piwnicy - segregacja przedmiotów

Następnym krokiem po zamontowaniu regału i pojemników do przechowywania jest segregacja naszych przedmiotów. To wbrew pozorom najtrudniejszy etap porządków w piwnicy. Warto więc wiedzieć, jak zabrać się za segregację przedmiotów. Na samym początku powinniśmy podzielić nasze rzeczy na różne kategorie. W piwnicy przechowuje się najróżniejsze przedmioty – stare ubrania, buty, zabawki, książki, ozdoby świąteczne, słoiki z przetworami, odpady pobudowlane i poremontowe, meble, lampy, sprzęty elektroniczne i wiele, wiele innych. Musimy podjąć decyzje, które z tych rzeczy zostawiamy w piwnicy, a których chcemy się pozbyć. Niekoniecznie trzeba te rzeczy wyrzucać do śmieci. Przedmioty sprawne, jednak zupełnie nam niepotrzebne, możemy na przykład oddać do komisu, sprzedać na portalach internetowych lub przekazać znajomym.

Jak pozbyć się odpadów z piwnicy?

Jeżeli zdecydujemy się na utylizację części przedmiotów znalezionych w piwnicy to musimy wiedzieć, w jaki sposób się ich pozbyć bez narażania się na kłopoty i kary finansowe. Z pewnością wiele z nich to odpady komunalne. Te segregujemy w odpowiedni sposób i wrzucamy do pojemników na śmieci segregowane – czyli metale i tworzywa sztuczne, papier, szkło oraz bioodpady. Jeżeli jednak nasze odpady nie należą do wyżej wymienionych kategorii to należy je wrzucić do pojemnika na odpady zmieszane. Pamiętajmy jednak o tym, że istnieją rodzaje odpadów, które trzeba zutylizować w specjalny, przeznaczony do tego sposób. Rzeczy takie jak resztki chemii budowlanej, przeterminowane farby czy też stare sprzęty elektroniczne najlepiej zawieźć do gminnego punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Jeżeli posiadamy w piwnicy większą ilość odpadów pobudowlanych i poremontowych to dobrym rozwiązaniem będzie także zamówienie kontenera na tego typu odpady lub worków big bag.