Elektrośmieci – czym są i jak je utylizować? Wszystko, co musisz wiedzieć

W naszym kraju segregacja śmieci jest obowiązkowa. Jest to proste – dopóki chodzi o plastik, papier, szkło lub bioodpady. Problem pojawia się w sytuacji, kiedy musimy zutylizować niedziałającą elektronikę. Mało kto wie, jak w takiej sytuacji postępować i gdzie poprawnie wyrzucić elektrośmieci. Nieznajomość pojęcia elektrośmieci stwarza problemy związane z ich segregacją. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że takich śmieci nie wolno wyrzucać do kontenera na odpady zmieszane ani zostawiać pod śmietnikiem. Takie zachowanie jest nielegalne i grozi karą finansową nawet do pięciu tysięcy złotych. Każdy z nas powinien więc zaznajomić się z kwestią tego, co zalicza się do elektrośmieci i jak poprawnie utylizować taki rodzaj odpadów.

elektrośmieci

Czym są elektrośmieci?

Aby wiedzieć, jak poprawnie wyrzucać elektrośmieci, musimy najpierw dowiedzieć się, co zaliczamy do tej grupy odpadów. Elektrośmieci to wszelkiego rodzaju zepsuty i nieużywany sprzęt elektroniczny i urządzenia elektryczne. Te odpady w skrócie nazywa się ZSEE – zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny. Można więc powiedzieć, że są to wszystkie urządzenia zasilane energią elektryczną, bateriami lub akumulatorami. Możemy podzielić je na kilka kategorii. Pierwszą z nich stanowią duże i małe urządzenia AGD, czyli kuchenki, zmywarki, lodówki, pralki, czajniki elektryczne czy też suszarki do włosów. Drugą kategorią są urządzenia RTV, czyli sprzęty takie jak telewizory, dekodery, radioodbiorniki oraz głośniki. Nie możemy też zapominać o urządzeniach multimedialnych i telekomunikacyjnych takich jak smartfony, smartwatche, laptopy, monitory oraz drukarki. Elektrośmieci to także dziecięce zabawki elektryczne zasilane na baterie i wszystkie inne urządzenia zasilane energią elektryczną. Do elektrośmieci zaliczamy też zużyte baterie, akumulatory, żarówki, powerbanki i kable.

Dlaczego elektrośmieci są szkodliwe?

Elektrośmieci należą do odpadów bardzo szkodliwych dla człowieka i środowiska. Zawierają one wiele trujących substancji. W elektrośmieciach znajdują się takie pierwiastki i metale ciężkie jak ołów, rtęć, chrom, kadm, nikiel, cynk, lit i mangan. Nieodpowiednio zutylizowane mogą doprowadzić do skażenia wody i gleby, a także do silnego zatrucia organizmu, chorób nowotworowych, a nawet do śmierci ludzi i zwierząt. Stwarzają one więc realne niebezpieczeństwo i przyczyniają się do niszczenia naszej planety. Jednym z takich czynników jest także freon, który znajduje się między innymi w lodówkach. Doprowadza on do efektu cieplarnianego i powiększa dziurę ozonową. Odpowiedni recykling takich odpadów jest bardzo ważny, gdyż oprócz substancji szkodliwych w wielu urządzeniach elektrycznych można znaleźć także cenne surowce, które po odpowiedniej obróbce można odzyskać.

Jak się pozbyć elektrośmieci?

Elektrośmieci to rodzaj odpadów, który podobnie jak inne śmieci powinien być segregowany. Trzeba jednak wiedzieć, w jaki sposób odpowiednio segregować takie odpady. Pod żadnym pozorem nie należy wrzucać ich do zwykłych kontenerów na śmieci. Wszystkie elektrośmieci powinny trafić do specjalnego punktu zbierania tego typu odpadów. Zazwyczaj takie śmieci przyjmuje PSZOK – czyli punkt selektywnego zbioru odpadów komunalnych. Takie miejsce znajduje się w każdej gminie i właśnie tam można zostawić odpady, których nie należy wrzucać do przydomowych pojemników na śmieci. Wszystkie informacje na temat lokalizacji i godzin otwarcia takiego miejsca powinny znajdować się na stronie internetowej urzędu danej gminy. Zbiórkę elektrośmieci raz na jakiś czas prowadzi także gmina. Zazwyczaj jest to raz w miesiącu. W takie dni możemy zostawić elektrośmieci w wyznaczonym przez gminę miejscu. Zostaną one stamtąd zabrane i w odpowiedni sposób zutylizowane.