Sprzątanie garażu – od czego zacząć i jak pozbyć się niechcianych śmieci?

Garaż to przydomowe miejsce, które zazwyczaj służy do przechowywania samochodu lub motoru. Bardzo często jednak garaż znajduje inne zastosowania i zmienia się w pomieszczenie do przechowywania najróżniejszych rzeczy. Rzeczy tych z czasem przybywa coraz więcej i sami tracimy kontrolę nad tym, gdzie co się znajduje. Na dłuższą metę trudno w garażu utrzymać ład i porządek, dlatego warto raz na jakiś czas sprawnie go posprzątać. To może jednak okazać się niełatwym zadaniem, dlatego trzeba wiedzieć, jak zorganizować sprzątanie garażu. Odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni w garażu może usprawnić codzienną pracę i zwiększyć funkcjonalność tego pomieszczenia.

sprzątanie garażu

Jak zaplanować sprzątanie garażu?

Jeżeli nagromadziliśmy zbyt dużo przedmiotów to musimy najpierw krok po kroku zaplanować sprzątanie garażu. Im dłużej gromadziliśmy rzeczy, tym więcej czasu zajmie nam ich uporządkowanie. Do sprzątania garażu warto wybrać ciepły i słoneczny dzień, ponieważ ułatwi to wyniesienie wszystkich rzeczy na zewnątrz. Warto od tego zacząć, gdyż opróżnienie garażu z wszystkich przedmiotów pozwoli nam na jego gruntowne wyczyszczenie. Dzięki temu będziemy mogli z łatwością usunąć kurz i inne zanieczyszczenia. W tym celu najlepiej użyć odkurzacza, który pomoże nam szybko i sprawnie pozbyć się brudu. Do sprzątania garażu przyda się także mop i wiadro, szmatki i ścierki, a także detergenty dedykowane do powierzchni danego typu. Następnym zadaniem podczas sprzątania garażu będzie odpowiednia segregacja rzeczy, które w nim składowaliśmy. Powinniśmy podzielić przedmioty na trzy kategorie – rzeczy potrzebne, które chcemy zachować, rzeczy niepotrzebne, które można komuś oddać lub sprzedać oraz rzeczy zniszczone lub zepsute, które nadają się tylko do wyrzucenia.

Sposoby na przechowywanie rzeczy w garażu

Ważne jest także to, aby odpowiednio poukładać i zorganizować wszystkie przedmioty, które zdecydowaliśmy się zachować. Dlatego warto postawić na rozwiązania, które ułatwią funkcjonalne ich przechowywanie. Ciekawym rozwiązaniem do garażu są różnego rodzaju wieszaki i półki wiszące, dzięki którym zaoszczędzimy miejsce na podłodze. Mogą to być na przykład praktyczne uchwyty na narzędzia czy też wieszak na opony. Jeżeli zamierzamy w garażu przechowywać także rowery to przydadzą nam się uchwyty rowerowe do zawieszenia na ścianie, dzięki którym zwolnimy przestrzeń na podłodze. Do przechowywania narzędzi ogrodniczych także warto wybrać uchwyty do mocowania na ścianie, na przykład uchwyt na łopaty. Z pewnością przyda się też regał z półkami lub praktyczna, zamykana szafa. 

Tego typu meble to odpowiedni wybór do przechowywania płynów czy olejów samochodowych. Inne rzeczy warto posegregować i w odpowiednich kategoriach poukładać w zamykanych pojemnikach. To spowoduje, że nie będą się one kurzyć i ułatwi nam w przyszłości bezproblemowe odnajdywanie w garażu konkretnych przedmiotów.

Utylizacja niepotrzebnych rzeczy z garażu

Wszystkie przedmioty przeznaczone do utylizacji powinny zostać odpowiednio posegregowane i trafić do stosownych pojemników na odpady. Niektórych rodzajów śmieci nie można jednak wyrzucić do zwykłych śmietników. Są to odpady wielkogabarytowe, budowlane czy też niedziałający sprzęt elektroniczny. Tego rodzaju śmieci powinny trafić do miejsca, w którym zostaną poddane utylizacji lub recyklingowi. Takim miejscem jest punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, który znajduje się w każdej gminie. Jeżeli okaże się, że rzeczy do wyrzucenia jest bardzo dużo to najwygodniejszym rozwiązaniem będzie wynajem kontenera na odpady. Profesjonalna firma dostarczy kontener pod wskazany przez klienta adres, a następnie go wywiezie, gdy już zostanie zapełniony i zajmie się odpowiednią utylizacją naszych odpadów.