Wywóz gruzu – jak dobrze zorganizować odbiór odpadów? Kilka dobrych rozwiązań

W trakcie budowy domu lub remontu mieszkania zawsze powstają kłopotliwe odpady pobudowlane i poremontowe. Zazwyczaj jest to między innymi gruz, który jest najbardziej problematyczną grupą odpadów. Ten rodzaj odpadów nie może trafić do zwykłego pojemnika na śmieci, dlatego warto już wcześniej wziąć pod uwagę taką usługę jak wywóz gruzu. Jeszcze przed rozpoczęciem remontu lub budowy warto zaplanować skuteczną i zgodną z przepisami polskiego prawa utylizację gruzu, gdyż kontenery na gruz i odpady budowlane są wymagane przez polskie prawo. Wywóz gruzu jest o tyle istotny, że składowanie gruzu nawet na terenie własnym jest niezgodne z prawem i grozi konsekwencjami prawnymi – mandatem w kwocie nawet do 1500 zł. Jak w takim razie poprawnie zorganizować wywóz gruzu?

wywóz gruzu

Wywóz gruzu na własną rękę – czy warto?

Najłatwiejszym sposobem na pozbycie się gruzu jest wywóz gruzu do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Takie punkty znajdują się w każdej gminie i przyjmują od mieszkańców gruz i odpady budowlane za darmo. Ważne jest jednak to, aby ilość gruzu świadczyła o jego pochodzeniu z gospodarstwa domowego. Niedopuszczalnym jest oddawanie do takiego punktu odpadów z placu budowy. Aby jednak zorganizować wywóz gruzu do PSZOKu, musimy dysponować własnym transportem. Jeśli nie posiadamy własnego transportu to możemy także rozważyć oddanie gruzu innym osobom. W internecie można znaleźć ogłoszenia osób, które przyjmą gruz. Gruz można bowiem poddać recyklingowi i wykorzystać na wiele innych sposób – na przykład do budowy architektury ogrodowej. Dodatkowo warto wiedzieć, że niektóre firmy budowlane chętnie skupują i przetwarzają gruz. Można też na własną rękę ponownie wykorzystać gruz na przykład do utwardzenia ścieżek ogrodowych czy też stworzenia efektownego skalniaka w ogrodzie.

Wywóz gruzu w kontenerze – wynajem kontenera

Nie każdy dysponuje odpowiednim transportem, a czasem ilości gruzu są tak duże, że sami zwyczajnie nie jesteśmy w stanie sobie z nim poradzić. Wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie profesjonalny wywóz gruzu w kontenerze. Warto zamówić kontener od firmy, która specjalizuje się w tego typu usługach. Taka firma dostarczy kontener na gruz pod wskazany adres i ustawi go w odpowiednim miejscu. Jest to bardzo ważne, aby kontener znalazł się jak najbliżej miejsca remontu czy też budowy. Kontener nie powinien też przeszkadzać innym osobom w codziennych czynnościach. Jeżeli remont odbywa się na wyższych piętrach w bloku to firma zamontuje profesjonalny zsyp do gruzu. Po wypełnieniu kontenera i upływie określonego czasu, firma zajmie się wywozem gruzu zgodnie z obowiązującym prawem. Gruz trafi bezpośrednio do punktu utylizacji, gdzie zostanie poddany recyklingowi.

Jak wybrać odpowiedni kontener do wywozu gruzu?

Jeżeli zdecydujemy się na wywóz gruzu przez specjalistyczną firmę to musimy najpierw dobrać odpowiedni kontener do naszych potrzeb. Ta kwestia powinna zostać przeanalizowana zarówno pod względem wielkości kontenera, jak i jego rodzaju. Kontenery na gruz mają różną wielkość – od 2 m3, aż do 36m3. Dobór wielkości kontenera będzie więc zależał m.in. od tego, czy robimy mały remont mieszkania w bloku, czy budujemy duży dom. Rodzaj kontenera dobieramy do rodzaju odpadów, które mają się w nim znaleźć. W przypadku wywozu czystego gruzu najprostszym i najtańszym rozwiązaniem będzie zamówienie kontenera na gruz. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w tego rodzaju kontenerze nie mogą znaleźć się odpady takie jak papa, meble, drzwi, okna czy styropian. Jeżeli chcemy zutylizować gruz zmieszany, czyli gruz z domieszką innych elementów konstrukcyjnych lub gruz zanieczyszczony chemią budowlaną, musimy zamówić kontener na zmieszane odpady budowlane. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.