Gruntowne porządki w warsztacie - jak się za nie zabrać i o czym pamiętać?

Warsztat to miejsce, w którym ciężko zadbać o czystość. Na co dzień używa się w nim różnych narzędzi, smarów i olejów – na dodatek często składuje się w nim najróżniejsze przedmioty. Mało kto ma czas na to, aby regularnie dbać o czystość w warsztacie. Warto jednak raz na jakiś czas zrobić gruntowne porządki w garażu. Nie tylko pozamiatać – ale przede wszystkim posegregować wszystkie przedmioty, które się w nim znajdują. Wpłynie to zarówno na jego wygląd, jak i funkcjonalność, a także na higienę i bezpieczeństwo pracy. Umożliwi też bardziej produktywną pracę. Jak więc zabrać się za porządki w warsztacie od początku do końca? Co zrobić z zalegającymi odpadami?

porządki w warsztacie

Porządki w warsztacie - od czego zacząć?

Początki są zawsze najtrudniejsze – dlatego bardzo ważne jest to, aby odpowiednio zaplanować prace w warsztacie. Prawidłowa organizacja sprzątania pozwoli nam zaoszczędzić mnóstwo czasu i nerwów. Warto więc na samym początku zająć się segregacją rzeczy. Często okazuje się, że od dawna przechowujemy w warsztacie przedmioty, które już nigdy nam się nie przydadzą – na przykład uszkodzone narzędzia lub stare akcesoria. Podczas robienia porządków w warsztacie możemy także znaleźć duplikaty narzędzi. W takiej sytuacji warto zostawić tylko jedną sztukę danego rodzaju narzędzi, celem zwolnienia przestrzeni i lepszej ich organizacji w warsztacie. Im mniej zbędnych przedmiotów posiadamy, tym łatwiej prawidłowo zorganizujemy miejsce pracy w warsztacie. Gdy już zdecydujemy, czego się pozbywamy, a co zostawiamy w warsztacie, musimy zająć się odpowiednią organizacją tych rzeczy.

Jak zorganizować przedmioty w warsztacie?

Wszystkie przedmioty, które zdecydowaliśmy się pozostawić w warsztacie, musimy odpowiednio posegregować i zrobić ich inwentaryzację. Warto zrobić sobie spis posiadanych narzędzi i akcesoriów. Tym sposobem dowiemy się, czy posiadamy wszystko, czego potrzebujemy, czy może trzeba coś dokupić lub jeszcze czegoś się pozbyć. Dzięki takiemu spisowi będziemy też w stanie rozplanować nasze miejsce pracy w warsztacie. Do przechowywania narzędzi i akcesoriów warto zakupić sobie różnego rodzaju skrzynki, pojemniki i inne organizery. Najlepiej zdecydować się na zakup profesjonalnych akcesoriów do organizacji i przechowywania tego typu przedmiotów. To ułatwi ich prawidłową segregację. Podstawą będą więc dedykowane skrzynki narzędziowe. Takie skrzynki służą do przechowywania wszelkiego rodzaju śrubokrętów, kluczy, młotków czy kombinerek. Profesjonalne skrzynki narzędziowe chronią też przed uszkodzeniami narzędzi, takimi jak na przykład korozja. Warto także zaopatrzyć się w profesjonalne organizery i pojemniki na śrubki, gwoździe czy nakrętki. Dzięki nim wszystko znajdzie swoje miejsce i nie narazimy się na ryzyko ponownego bałaganu w warsztacie.

Jak utylizować śmieci z warsztatu?

Po zakończeniu porządków w warsztacie, musimy zadbać o odpowiednią utylizację niepotrzebnych przedmiotów. Trzeba wiedzieć, że w większości przypadków nie są to rzeczy, które można wyrzucić do zwykłego pojemnika na śmieci. Większość takich odpadów stanowi poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego i zdrowia ludzi. Jeżeli dysponujemy własnym transportem to możemy skontaktować się z lokalnym punktem selektywnej zbiórki odpadów komunalnych i zapytać, czy możemy u nich oddać konkretne rodzaje odpadów z warsztatu, a jeśli tak, to w jakich ilościach. Jeżeli jednak ilość odpadów jest większa to warto skontaktować się z profesjonalną firmą, która specjalizuje się w wynajmie kontenerów na odpady. Z łatwością dobiorą odpowiedni rodzaj oraz wielkość kontenera do danego zapotrzebowania. Zajmą się też wywozem i prawidłową utylizacją odpadów z warsztatu i nie tylko.