Odpady komunalne – co do nich zaliczamy i jak pozbyć się ich nadmiaru?

Temat, który dotyczy każdego z nas i to niezależnie od jakiejkolwiek innej, dodatkowej działalności. Odpady komunalne produkujemy na co dzień i jeżeli ich ilość pozostaje w granicach normy to z łatwością potrafimy sobie poradzić z ich segregacją oraz wyrzuceniem. Standardowo odpady komunalne odbierane są od nas regularnie przez gminę. Problem pojawia się w momencie, gdy z różnych powodów stajemy się odpowiedzialni za znacznie większą ilość odpadów komunalnych. Dzieje się tak m.in. w sytuacji, gdy jesteśmy w trakcie przeprowadzki lub większych porządków. Jednak nie każdy odpad traktujemy w taki sam sposób, dlatego dzisiaj przychodzimy z pomocą. Dowiedz się, czym tak naprawdę są odpady komunalne i w jaki legalny sposób można pozbyć się ich nadwyżki?

odpady komunalne

Czym są odpady komunalne?

Odpady komunalne to nic innego, jak pozostałości z naszego codziennego funkcjonowania. Bardziej szczegółowo mówiąc, jest to szeroka grupa odpadów, w skład której wchodzi wiele surowców. Do grupy odpadów komunalnych zaliczamy odpady biodegradowalne, szkło, papier, tworzywa sztuczne / plastik, metale, odpady chemiczne pochodzące z gospodarstw domowych, makulatura, kartony, a także tekstylia i inne podobne materiały. Z kolei odpady biodegradowalne to nic innego, jak resztki jedzenia, skorupki jaj, skoszona trawa czy liście i gałęzie. Co ważne, do odpadów komunalnych zaliczamy również inne pozostałości, które ciężko zakwalifikować do chociażby jednej z powyższych kategorii. Są to zmieszane odpady komunalne (zanieczyszczone), do których zaliczamy wszystko to, co z różnych powodów nie może zostać poddane segregacji. Mowa tutaj o brudnym ręczniku kuchennym czy zużytych pieluchach oraz środkach higieny osobistej i wielu innych frakcjach odpadów.

Jak pozbyć się odpadów komunalnych? Sposób pierwszy

Różnego rodzaju odpady bytowe zaliczamy do odpadów komunalnych, a w przypadku np. przeprowadzki czy generalnych porządków może uzbierać się spora ilość niepotrzebnych nam już rzeczy. Odpowiednia segregacja to klucz do sukcesu – w takiej formie odpady możesz wyrzucić do przydomowych koszy na śmieci. Jeśli jednak ilość odpadów, które posiadasz jest naprawdę sporych rozmiarów to jest jeszcze jeden sprawdzony sposób. W obrębie każdej gminy funkcjonuje PSZOK, czyli Punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, do którego możesz oddać zgromadzone odpady. Oczywiście jest to działanie nieodpłatne, lecz obarczone wieloma restrykcjami, indywidualnymi dla każdej gminy. Ogólnie mówiąc, do PSZOK możesz oddać tylko określoną ilość odpadów, a ponadto muszą być one właściwie posegregowane. PSZOK ma również możliwość odmowy przyjęcia odpadów z różnych powodów. Dlatego jeśli chcesz skorzystać z tego sposobu to warto najpierw skontaktować się z właściwym punktem i dopytać o szczegóły.

Sposób drugi – wynajem kontenera na odpady komunalne

Wywóz odpadów na własną rękę wiąże się ze zorganizowaniem transportu lub też wykonaniem wielu kursów w jedno miejsce. Inny i niezwykle popularny sposób to wynajem kontenera na odpady komunalne. Decydując się na takie rozwiązanie nie musisz martwić się właściwie o nic! Wystarczy, że wybierzesz pojemność kontenera w taki sposób, aby zmieściły się tam wszystkie odpady komunalne, których chcesz się pozbyć. Kolejny krok to wybór dogodnego terminu, podanie lokalizacji i… już. Wybrany kontener może być podstawiony we wskazane miejsce jeszcze tego samego dnia i pozostanie tam tak długo, jak potrzebujesz. Po tym czasie odbierzemy zapełniony kontener i samodzielnie zajmiemy się resztą. Odpady zostaną poddane właściwej utylizacji, a Twój problem zniknie raz na zawsze. To naprawdę najwygodniejszy sposób i wbrew pozorom wcale nie drogi. Zaoszczędź swój czas i zadzwoń do Zamów-kontener – doradzimy najlepsze rozwiązanie i wesprzemy na każdym kroku. Więcej informacji znajdziesz tutaj.