Co zrobić z niestandardowymi odpadami? Sprawdź, co zaliczamy do tego typu odpadów

Coraz więcej osób ma świadomość tego, jak poprawnie utylizować odpady pochodzące z gospodarstwa domowego. Jest to wręcz nasz obowiązek, aby odpowiednio segregować papier, plastik, szkło czy odpady zielone. Za niedopełnienie tego obowiązku mogą nawet grozić nam kary finansowe! Prawidłowa segregacja odpadów jest więc bardzo ważna. Istnieje jednak wiele rodzajów odpadów, których nie wolno wrzucać do zwykłych pojemników na śmieci – nawet do pojemnika na odpady zmieszane. Zazwyczaj przy gruntownych porządkach, czy też przeprowadzce, znajdujemy w domu różne rzeczy, których chcemy się pozbyć. Trzeba jednak wiedzieć w jaki sposób zrobić to poprawnie, aby nie zaśmiecać środowiska i nie narażać się na problemy.

odpady niestandardowe

Co zaliczamy do odpadów niestandardowych?

Przede wszystkim musimy wiedzieć, jakie odpady nie mogą trafić do zwykłych kontenerów na śmieci. Są to wszystkie te odpady, które nie zaliczają się do odpadów możliwych do poddania recyklingowi – a więc nie są tworzywami sztucznymi, metalami, papierem, szkłem, odpadami BIO, a także klasycznymi odpadami zmieszanymi pochodzącymi z gospodarstwa domowego. Odpady niestandardowe możemy podzielić na trzy kategorie: odpady medyczne, odpady niebezpieczne oraz odpady poremontowe. Odpady medyczne to wszystkie przeterminowane leki, zużyte aparaty, a także stary sprzęt medyczny. Do odpadów niebezpiecznych możemy zaliczyć stare baterie, akumulatory oraz odpady przemysłowe. Odpady poremontowe to wszystko to, co może nam zostać po wykonanym remoncie – a więc gruz, farby, płytki, ceramika, terakota, a także stare meble. Warto też wiedzieć, że do odpadów niestandardowych zaliczamy także zużytą elektronikę, a więc sprzęt AGD i RTV.

Jak utylizować odpady niestandardowe?

Odpowiednia utylizacja odpadów niestandardowych jest bardzo ważna. Jeśli chodzi o odpady medyczne to należy wiedzieć, że można je oddawać do aptek i szpitali. Apteki bez problemu przyjmują między innymi przeterminowane lekarstwa. Niewielkie odpady medyczne można także wyrzucić do odpowiednio oznaczonego śmietnika w naszej przychodni lekarskiej. Jeżeli chodzi o odpady niebezpieczne to coraz częściej można w dużych sklepach znaleźć odpowiednio oznaczone pojemniki na baterie, a czasem nawet na takie przedmioty jak zużyte żarówki oraz świetlówki. Stary, zużyty akumulator można zostawić do utylizacji w warsztacie samochodowym. Najtrudniejszym zadaniem może się okazać utylizacja odpadów poremontowych. Te zazwyczaj są gabarytowe, co stanowi nie lada problem w ich przetransportowaniu. Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zamówienie kontenera na gruz lub stare meble. Specjalistyczna firma dostarczy taki kontener pod wskazany adres, a następnie po jego zapełnieniu zadba o jego odbiór i prawidłową utylizację odpadów poremontowych.

Co można zawieźć do PSZOKu?

Jeżeli dysponujemy odpowiednim transportem to większość odpadów niestandardowych możemy zawieźć do PSZOKu. Jest to punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, który znajduje się w każdej gminie. W tym miejscu za jednym wywozem możemy pozbyć się różnych odpadów niestandardowych. Każdy PSZOK przyjmuje bowiem takie odpady jak przeterminowane leki, odpady gabarytowe (na przykład stare meble), odpady poremontowe i pobudowlane, elektrośmieci (czyli zużyty sprzęt elektroniczny), stare baterie i akumulatory, gruz, beton i wiele innych rodzajów odpadów, których nie wolno wrzucać do tradycyjnych, przydomowych kontenerów na śmieci. Warto jednak pamiętać o tym, że PSZOKi przyjmują jedynie odpady w takiej ilości, która wskazuje na to, że pochodzą one z gospodarstwa domowego. Odpady te nie mogą pochodzić z prowadzenia działalności gospodarczej.