Spalanie makulatury - czy dozwolone? Podpowiadamy, czym palić w piecu

Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego, wiele osób zaczyna się zastanawiać nad tym, czym właściwie można palić w piecu. Nie da się ukryć, że klasyczny opał bywa drogi, dlatego każdy szuka możliwej alternatywy – jednak takiej, aby jej stosowanie było zgodne z prawem. Wielu z nas ma w domu zbędne przedmioty codziennego użytku, takie jak na przykład stare gazety czy też magazyny. Warto więc zapoznać się bliżej z przepisami polskiego prawa i dowiedzieć się, czym można legalnie palić w piecu i jakie kary grożą za palenie w piecu przedmiotami niezgodnymi z prawem. Dzięki temu unikniemy narażenia się na wysokie kary finansowe. To także konieczny krok w stronę ochrony środowiska naturalnego.

spalanie makulatury - czym palić w piecu?

Papier - czy wolno palić nim w piecu?

Jeszcze kilka lat temu nie istniały regulacje, które by mówiły o tym, czym można, a czym nie można palić w piecach. Od jakiegoś czasu obowiązuje jednak ustawa antysmogowa, która dość szczegółowo reguluje te przepisy. Co do zasady można jako opał wykorzystać starą makulaturę. Nie zawsze będzie to jednak zgodne z prawem. Nie wolno bowiem spalać papieru i tektury zadrukowanej kolorowym tuszem. Kolorowa makulatura trudno się spala, a także tworzy niebezpieczny dla otoczenia popiół, który może doprowadzić do zagrożenia pożarowego. Podczas spalania farb z nadruków na papierze powstają też niebezpieczne substancje, które dostają się do powietrza, a także metale ciężkie, które mogą być szkodliwe dla środowiska. Co ważne, znajdują się one zarówno w spalonych pozostałościach, jak i w wydobywającym się dymie. Dlatego nie powinniśmy palić w piecu starymi książkami lub gazetami. Zdecydowanie lepiej zutylizować je, wyrzucając do odpowiedniego pojemnika na makulaturę.

Jakie kary grożą za spalanie makulatury?

Bardzo ważne jest to, aby stosować się do przepisów prawnych dotyczących ogrzewania naszych domów. Ich ignorowanie może grozić poważnymi konsekwencjami finansowymi, także w przypadku nieznajomości prawa z tego zakresu. Kary finansowe w takiej sytuacji mogą sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych. Grożą one nie tylko za spalanie makulatury – ale też wielu innych materiałów, których nie powinniśmy wkładać do pieca. Do pieca bowiem nie powinny trafić pojemniki z tworzyw sztucznych, plastikowe torby, zużyte opony czy też ubrania. Nie powinniśmy także palić przetworzonymi materiałami – na przykład wykonanymi z tworzyw sztucznych lub płyt wiórowych. Zakazane jest też palenie w piecu impregnowanym lub malowanym drewnem. Każde gospodarstwo domowe może zostać skontrolowane przez odpowiednie służby. Jest to policja oraz uprawnieni urzędnicy, którzy mogą wejść na naszą posesję i sprawdzić, czym palimy w piecu. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości dotyczących palenia w piecu, mogą oni nałożyć mandat karny w wysokości 500 zł. Jeżeli mandat nie zostanie przyjęty przez właściciela gospodarstwa domowego, to sprawa zostaje skierowana do sądu, który może nałożyć na nas karę nawet do 5000 zł.

Czym można palić w piecu?

Jeżeli mamy wątpliwości odnośnie tego, czym można palić w piecu, to najlepiej zapoznać się z przepisami, które regulują tę kwestię. W piecach przeznaczonych na opał stały można palić węglem kamiennym, węglem czeskim, nieimpregnowanym i niemalowanym drewnem, ekogroszkiem, pelletem, brykietem drzewnym oraz biomasą. Warto jednak dostosować odpowiedni rodzaj opału do konkretnego modelu pieca. Trzeba także pamiętać o lokalnych regulacjach prawnych, które zabraniają w pewnych miejscach Polski na stosowanie węgla lub drewna jako opału. Niektóre gminy w południowej Polsce już wprowadziły takie regulacje. Jest to między innymi Kraków, w którym nie wolno palić mułem węglowym, flotokoncentratem oraz miałem z dużą zawartością ziarna do 3 mm.