Dobra praktyka w zgodzie ze środowiskiem naturalnym – wynajem kontenerów

Wynajem kontenerów to coraz popularniejsza usługa, z której korzystamy w najróżniejszych sytuacjach. Kontener to przydatne rozwiązanie nie tylko podczas remontów i budowy, ale też wielu innych sytuacji. Może to być na przykład sprzątanie piwnicy lub garażu – a także porządki na działce. Kontener można także zamówić celem utylizacji odpadów przemysłowych. W zależności jednak od rodzaju odpadów dobiera się odpowiedni rodzaj kontenera. Można zamówić kontener na gruz, kontener na papę, kontener na odpady wielkogabarytowe, kontener na zmieszane odpady budowlane oraz kontener na zmieszane odpady opakowaniowe. W celu dbania o środowisko naturalne bardzo ważne jest to, aby tylko odpowiednie rodzaje odpadów trafiały do tych konkretnych kontenerów.

wynajem kontenerów

Co może trafić do konkretnego kontenera?

Bardzo istotne jest to, aby zamówić odpowiedni kontener celem wywiezienia danego rodzaju odpadów. Nie wszystkie bowiem odpady mogą trafić do tego samego kontenera. W przypadku odpadów budowlanych najlepszym rozwiązaniem będzie zamówienie kontenera na gruz. Do takiego kontenera może trafić gruz ceglany, gruz betonowy, gleba i ziemia, dachówki, kawałki murów, tynki oraz kamienie. Warto wiedzieć, że do takiego kontenera nie wolno wyrzucać papy. Jeśli zamierzamy pozbyć się starej papy to najlepszym wyborem będzie kontener na papę, który służy tylko i wyłącznie do utylizacji tego rodzaju odpadów. Inną alternatywą jest kontener na odpady wielkogabarytowe. To dobre rozwiązanie podczas gruntownych porządków, kiedy to pozbywamy się starych mebli, dywanów, wykładzin, drzwi oraz okien. 

Przy remoncie najlepszym wyborem będzie kontener na zmieszane odpady budowlane. Do nich zalicza się okna, styropian, wełnę mineralną, szyby, a także folie, kartony i opakowania z tworzyw sztucznych. Kolejną opcją, która najlepiej sprawdzi się przy odpadach przemysłowych jest kontener na zmieszane odpady opakowaniowe. Do niego można wrzucać opakowania kartonowe, plastikowe, drewniane, metalowe, styropianowe oraz folie, taśmy sznury i nici.

Wywóz i utylizacja odpadów z kontenera

Zamówienie kontenera na odpady to rozwiązanie przede wszystkim ekologiczne, gdyż kontenery te są wielorazowego użytku i można wielokrotnie wykorzystywać je do transportu odpadów. Kontenery należy dobierać do konkretnego rodzaju odpadów, gdyż odpady te trafiają potem do odpowiedniej utylizacji, która musi być zgodna z przepisami obowiązującej ustawy o odpadach oraz z ochroną środowiska naturalnego. Część odpadów poddawana jest także recyklingowi. Wywóz takich odpadów wymaga dysponowania odpowiednim sprzętem i wykwalifikowaną załogą. Zajmują się tym więc profesjonalne firmy, które oferują wynajem i transport kontenerów. Branża gospodarowania odpadami jest wymagająca i potrzebuje szerokich kompetencji oraz wiedzy w tym zakresie dlatego właśnie warto zdecydować się na współpracę ze specjalistami.

Inne możliwości utylizacji odpadów

Wynajem kontenera na odpady to najlepsza i najbezpieczniejsza opcja na legalne i zgodne z prawem pozbycie się ich. Warto jednak wiedzieć, że przy mniejszych ilościach odpadów tego typu można także zamówić worki big bag. Takie worki big bag są świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą się pozbyć do 1,5 tony odpadów. Ich rozmiar jest dużo mniejszy w porównaniu do kontenera, można je także dowolnie przenosić za pomocą uchwytów w nich umieszczonych, a po ich zapełnieniu poprosić specjalistyczną firmę o wywóz i utylizację. Inną alternatywą utylizacji problematycznych odpadów jest wywiezienie ich na własną rękę do najbliższego punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.