Jak prawidłowo segregować odpady? Najczęstsze błędy popełniane przy segregacji śmieci

W świecie rosnącej świadomości ekologicznej prawidłowa segregacja odpadów staje się obowiązkiem każdego człowieka. Efektywne zarządzanie odpadami jest równe dbałości o środowisko. Co prawda coraz więcej osób zaczyna już segregować śmieci, ale nie każdy robi to poprawnie. Pomyłki popełniane w obrębie segregacji mogą negatywnie wpłynąć na cały proces recyklingu. Poznaj zasady prawidłowej segregacji śmieci oraz najczęstsze błędy popełniane w jej trakcie. Odkryj też rozwiązanie, dzięki któremu nawet klient indywidualny może zamówić kontener na specjalne potrzeby związane z odpadami.

jak prawidłowo segregować odpady

Prawidłowa segregacja odpadów w Polsce – poznaj zasady

Zgodnie z przepisami ujętymi w miejscowym systemie gospodarki odpadami prawidłowa segregacja odpadów dzielona jest na następujące kategorie.

 • Odpady segregowane ze względu na poziom źródła:
  • Papier i karton – gazety, czasopisma, pudełka po produktach, opakowania kartonowe,
  • Szkło – butelki, słoiki oraz inne opakowania szklane,
  • Plastik – butelki PET, wszelkie odpady plastikowe, opakowania foliowe. Do żółtego pojemnika na plastiki wrzucane są także opakowania metalowe oraz puszki aluminiowe.
 • Odpady komunalne – to reszta odpadów, które nie pasują do powyższych kategorii. Potocznie nazywa się je „odpadami zmieszanymi”.
 • Odpady organiczne – w języku codziennym określane również jako „bio”. To resztki jedzenia i inne resztki organiczne, które mogą być wrzucane do specjalnych pojemników przeznaczonych na odpady organiczne lub też kompostowane.

Jakie błędy są najczęściej popełniane przy segregacji śmieci?

Choć katalog błędów jest właściwie otwarty, to pewne pomyłki pojawiają się dość często. Popularnym potknięciem w zakresie segregacji śmieci jest wrzucanie wszystkich odpadów do jednego pojemnika. To niestety częsty błąd i równocześnie jeden z najpoważniejszych. Brak segregacji znacząco utrudnia proces recyklingu i dalsze przetwarzanie odpadów.

Karygodnym błędem jest także niewłaściwe usuwanie odpadów niebezpiecznych. Odpady niebezpieczne to na przykład baterie czy chemikalia i nie mogą być wyrzucane do zwykłego pojemnika ze śmieciami. Prawidłowo należy je oddać do specjalnych miejsc, w których są zbierane zgodnie z przepisami.

Częstą pomyłką jest również zanieczyszczenie odpadów. To oznacza np. łączenie plastiku z papierem i brak rozdzielania poszczególnych elementów do różnych pojemników. Wreszcie, zdarzają się także problemy z segregacją na poziomie źródła, czyli np. wrzucanie plastikowych butelek do odpadów zmieszanych. Najlepszym rozwiązaniem jest segregowanie odpadów już w domu, co ułatwia proces recyklingu. Późniejsze próby segregowania, np. w momencie wynoszenia śmieci, mogą okazać się niemożliwe.

Wynajmij kontener do zadań specjalnych

Jeśli szczegółowo śledzisz powyższe wskazówki, to bez trudu zauważysz, że pewnych odpadów nie możesz wyrzucić do żadnego z pojemników oferowanych w obrębie Twojego domu. Co wtedy? Rozwiązaniem staje się wynajęcie kontenera, dzięki któremu bez trudu możesz wyrzucić pozostałości takie jak:

 • gruz,
 • papa,
 • gabaryty,
 • zmieszane odpady opakowaniowe,
 • materiały budowlane.

To doskonałe rozwiązanie dla osób planujących remont lub budowę, które chcą szybko pozbyć się niechcianych pozostałości. Możesz bezpiecznie i zgodnie z prawem wyrzucić śmieci różnego rodzaju wedle zapotrzebowania. Duża dostępność kontenerów o różnych pojemnościach pozwoli każdemu klientowi, również indywidualnemu, znaleźć idealne rozwiązanie dla siebie. Zamów-kontener.pl to miejsce, które oferuje Ci profesjonalne doradztwo, fachową obsługę oraz szybki czas realizacji. Skontaktuj się już teraz i przekonaj się, jak wynajem kontenera może ułatwić Ci pozbycie się niechcianych odpadów.