Gdzie wyrzucić styropian? Poznaj praktyczne wskazówki

Styropian to materiał, który często staje się odpadem po wykończeniu wnętrz czy zakupach typu elektronika. Wyrzucenie styropianu może stać się jednak problematyczne, ponieważ to materiał trudny w utylizacji, który w dodatku zanieczyszcza środowisko. Ważne, aby odpowiedzialnie przestrzegać zasad segregacji i prawidłowo sortować ten odpad. Poznaj praktyczne wskazówki na temat styropianu i sposobu jego segregacji.

gdzie wyrzucić styropian?

Styropian – czym jest ten popularny materiał?

Styropian znany jest również jako polistyren ekspandowany (EPS). To materiał izolacyjny o wielu zastosowaniach, który został wykonany z polistyrenu. Odznacza się lekkością, sztywnością oraz porowatością. Dzięki temu wyróżnia się doskonałymi właściwościami w zakresie izolacji zarówno termicznej, jak i akustycznej. Styropian znajduje zastosowanie w budownictwie oraz przemyśle, a także jako materiał opakowaniowy.

Wśród głównych cech styropianu warto wspomnieć o jego zdolności do izolowania ciepła. Porowata struktura więzi powietrze w komórkach, dzięki czemu odznacza się niską przewodnością cieplną. Z tego powodu styropian jest używany do izolacji dachów, ścian, budynków czy fundamentów.

Styropian to lekki materiał, co umożliwia łatwy transport i izolację. Wykazuje się również odpornością na wilgoć i niekorzystne warunki atmosferyczne. Styropian jest także odporny na pleśń i gnicie. Sporą zaletą tego materiału wreszcie jest jego cena – tani w produkcji styropian staje się popularnym wyborem w budownictwie.

Styropian – a może wykorzystać go ponownie?

Zanim podejmiesz decyzję o wyrzuceniu styropianu, zastanów się, czy przypadkiem nie uda Ci się wykorzystać go raz jeszcze? Ponowne wykorzystanie styropianu może być świetnym sposobem na rozsądne gospodarowanie odpadami. Jednym z pomysłów może być przekazanie styropianu do izolacji wewnętrznej osobom, które tego akurat potrzebują lub oddanie go do projektów rzemieślniczych.

Ciekawym sposobem jest także chemiczne przetwarzanie styropianu. W niektórych miejscach można znaleźć zakłady, które zajmują się przetwarzaniem chemicznym tego materiału. Wskazówek mogą udzielić Ci na przykład lokalne zakłady przetwarzania chemicznego.

Styropian – gdzie wyrzucić ten odpad?

Poprawnym miejscem do wyrzucenia styropianu okaże się kontener na zmieszane odpady budowlane. Co istotne, zmieszanych odpadów budowlanych nie można usunąć, wyrzucając je do „zwykłego” śmietnika. Aby się ich pozbyć, należy użyć specjalnego kontenera. Co można do niego wyrzucić?

Do kontenera na zmieszane odpady budowlane można wrzucić:

 • popularne płyty karton gips,
 • pozostałości szyb i okien,
 • przedmioty kwalifikowane jako złom,
 • wszelkiego rodzaju tworzywa sztuczne, wśród których można wymienić wiaderka, opakowania, folie malarskie czy butelki PET,
 • materiały dociepleniowe, w tym również wspomniany wcześniej styropian lub wełnę mineralną,
 • drewno i materiały drewniane.

Do kontenera na zmieszane odpady budowlane nie można natomiast wyrzucić:

 • akumulatorów i baterii,
 • opon,
 • farb, olejów i lakierów,
 • azbestu i eternitu,
 • chemikaliów oraz odpadów niebezpiecznych,
 • sprzętu elektronicznego, świetlówek oraz AGD,
 • odpadów komunalnych.

Wynajmij kontener na zamow-kontener.pl

Planujesz prace budowlane i potrzebujesz zamówić kontener, który pozwoli Ci się pozbyć odpadów bezpiecznie? Wynajmij kontener na stronie zamow-kontener.pl. Dzięki tej stronie możesz znaleźć kontener odpowiadający Twoim potrzebom i pozbyć się odpadów budowlanych w poprawny sposób. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub chcesz dopytać o szczegóły – skontaktuj się telefonicznie lub mailowo.