Tetra-pak – co to takiego i jak utylizować ten materiał?

Opakowanie Tetra-pak, nazywane też „tetrapak” to popularny rodzaj opakowań, który swoją nazwę czerpie z koncernu Tetra Pak. To znane i spotykane na co dzień opakowanie kartonowe na żywność półpłynną oraz płynną. Nazwa jest na tyle popularna, że niekiedy nazywa się każdy karton spożywczy właśnie w ten sposób. Poznaj więcej informacji na temat popularnego opakowania oraz dowiedz się, jak je utylizować.

tetra-pak

Tetra Pak – czym się charakteryzuje?

Tetra Pak jest znaną marką opakowań wielokrotnego użytku, która popularność zyskała zwłaszcza w branży spożywczej. Na co dzień opakowania można spotkać przy okazji kupowania soków, mleka, zup czy innych napojów i płynów spożywczych. Opakowania typu Tetra Pak można poznać również po charakterystycznym kształcie sześciokąta i warstwowej konstrukcji zapewniającej trwałość oraz długoterminową przydatność produktów znajdujących się w środku.

Tetra Pak – jak zbudowane jest opakowanie typu Tetra Pak?

Tetra Pak to opakowanie składające się z kilku warstw:

  • warstwa wewnętrzna – to cienka folia lub laminat, którego zadaniem jest ochrona zawartości przed kontaktem z materiałem opakowaniowym. W ten sposób może utrzymywać produkty w świeżości i bezpieczeństwie do spożycia,
  • warstwa pełniąca funkcję bariery – chroni przed światłem, wilgocią oraz tlenem, dzięki czemu produkty mają wyższą trwałość,
  • warstwa izolacyjna – może być dodana jako izolacja termiczna i pełnić funkcję ochrony przed skrajnymi temperaturami,
  • warstwa zewnętrzna – to warstwa, którą widać na zewnątrz opakowania. Na niej są widoczna informacje o produkcje, logo producenta czy dane o recyklingu.

Jak utylizować opakowania typu Tetra Pak?

W utylizacji opakowań Tetra Pak pomocne okażą się z pewnością dane na temat:

  • recyklingu – w wielu krajach materiały typu Tetra Pak są poddawane recyklingowi. Przetwarzane w celu odzyskania surowców takich jak aluminium, plastik oraz papier,
  • wskazówek od producenta – opakowania typu Tetra Pak często na zewnętrznej warstwie posiadają oznaczenia dotyczące sposobu recyklingu i utylizacji.

Często na opakowaniach typu Tetra Pak można znaleźć informację, że należy wyrzucać je do żółtych pojemników przeznaczonych na plastik. Przed wyrzuceniem trzeba odkręcić nakrętkę, a następnie zgnieść karton, by zmniejszyć jego objętość. W Polsce są podmioty, które przetwarzają opakowania typu Tetra Pak, dlatego warto skupić się na poprawnej segregacji tego materiału.

Tetra Pak w wersji odnawialnej

Od 2015 roku firma Tetra Pak postawiła sobie za cel stworzenie opakowań, które w 100% składają się z odnawialnych materiałów. Otwarcie, czyli nakrętkę oraz gwint, a także warstwę wewnątrz kartonu wykonano z trzciny cukrowej. Ten naturalny plastik pod względem składu nie różni się od tego tworzonego z paliw kopalnianych, ale jego produkcja jest neutralna dla klimatu.

Zamów kontener na zamow-kontener.pl

Planujesz prace remontowe lub budowlane, a może masz firmę, która zajmuje się pracami tego typu? Zamówienie kontenera to idealne rozwiązanie dla Ciebie. Zamów kontener skontaktuj się z nami telefonicznie lub mailowo.

Zamow-kontener.pl to firma, która istnieje na rynku od 2017 roku. Fenomen przedsiębiorstwa to szybki i systematyczny rozwój, który pozwala na pozyskiwanie coraz większej liczby klientów. Początkowo firma obsługiwała głównie klientów z województwa dolnośląskiego, jednak z czasem rozszerzyła swoją działalność na całą Polskę. Dziś zamow-kontener.pl to firma znajdująca się w czołówce branży zajmującej się wynajmem kontenerów i zagospodarowaniem różnego rodzaju odpadów.