Ile rozkłada się szkło? Wszystko, co musisz wiedzieć o recyklingu

Odpady generowane przez nas każdego dnia mają ogromny wpływ na nasze życie codzienne, dlatego odpowiedni ich recykling jest bardzo ważny w dzisiejszym świecie. Wiąże się on nie tylko z naszą troską o środowisko naturalne, ale także z przepisami i wymogami prawnymi dotyczącymi właśnie tej kwestii. Warto także zastanowić się poważniej nad tym, co dalej dzieje się z odpadami, które wytwarzamy w naszych gospodarstwach domowych. W Polsce każdy z nas rocznie wytwarza około 300 kilogramów śmieci. Dla nas cykl życia odpadów kończy się w momencie, kiedy wrzucamy je do kontenera na śmieci. Tak jednak nie jest, a wiele śmieci jeszcze przez długie lata będzie znajdować się na naszej planecie, jeżeli nie poddamy ich odpowiedniemu recyklingowi.

ile rozkłada się szkło?

Jak długo rozkładają się odpady?

Nawet tysiąc lat może zająć rozłożenie się odpadów. Produkując śmieci i pozbywając się ich musimy o tej kwestii pamiętać. Warto pomyśleć o tym chociażby w momencie sięgania po kolejną reklamówkę w supermarkecie. Śmieci nie giną w przyrodzie – jeśli nie zostaną poddane odpowiedniemu recyklingowi to trafiają do gleb, a także mórz i oceanów, stanowiąc ogromne zagrożenie dla naturalnego środowiska – dla zwierząt, a także dla roślin. Dlatego musimy zwiększyć swoją świadomość na temat tego, jak długo trwa rozkład poszczególnych odpadów. Tak bardzo często spotykany w życiu codziennym plastik rozkłada się wiele długich lat. Plastikowe reklamówki na zakupy mogą rozkładać się nawet do tysiąca lat! W przypadku plastikowych butelek PET jest to minimum 450 lat. Pojedyncza zapalniczka rozkłada się 100 lat, a słomka do napojów 500 lat. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku pampersów, których plastikowe komponenty także rozkładają się do 500 lat. Segregacja odpadów na poszczególne frakcje pomaga na ponowne wykorzystanie surowców wtórnych. Dzięki temu śmieci można przetworzyć i móc ponownie z nich skorzystać.

Jak powstaje szkło?

Zanim jednak dojdziemy do tematu utylizacji i rozkładu szkła, warto dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób surowiec ten powstaje. Nie pozostaje to bowiem bez wpływu na środowisko. Do produkcji szkła wykorzystuje się piasek kwarcowy, węglan wapnia oraz węglan sodu. Można także użyć dodatkowych elementów, które nadadzą mu inny kolor oraz właściwości. Kolejnym krokiem jest nadanie szkłu docelowego kształtu i odpowiednie jego schłodzenie. W procesie produkcji szkła wykorzystuje się piece rozgrzane do bardzo wysokiej temperatury, co pochłania bardzo dużą ilość energii. Takie piece uruchomione są zazwyczaj przez całą dobę, a do ich nagrzania wykorzystuje się ogromne ilości paliw kopalnych. Produkcja szkła wymaga więc bardzo dużego zapotrzebowania na paliwo, które nie jest produktem ekologicznym. Szkło jednak jest lepszym produktem niż plastik pod względem ekologii, gdyż nie uwalnia do środowiska szkodliwych związków i może być wielokrotnie wykorzystywane na przykład do przechowywania żywności.

Jak długo rozkłada się szkło?

Szkło to materiał, który można niemal w całości poddać recyklingowi. Dzięki temu, że nie jest ono toksyczne dla nas ani dla środowiska naturalnego to możemy je wielokrotnie przetwarzać i wykorzystywać ponownie. Stłuczka szklana, która znajduje się chociażby w przydomowym kontenerze na odpady szklane po rozdrobnieniu wraca ponownie do huty szkła. Szkło możemy także zatrzymać w gospodarstwie domowym i wykorzystywać do innych celów, na przykład dekoracyjnych. Musimy bowiem wiedzieć, że czas rozkładu szkła jest rekordowo długi. Nawet w formie mocno rozkruszonej może rozkładać się ono kilka tysięcy lat, a niektóre źródła podają, że odpady szklane nigdy nie ulegną rozkładowi.

Wynajem kontenera na szkło i odpady szklane

Duża ilość odpadów nagromadzonych chociażby w trakcie budowy czy prac rozbiórkowych to nie lada wyzwanie. Część z nich może stanowić również szkło pod różną postacią. Najrozsądniejszym rozwiązaniem problemu zalegających odpadów jest wynajem kontenera – to szybki i sprawdzony sposób. Zajrzyj do naszej zakładki FAQ i dowiedz się, jakie odpady możesz umieścić w kontenerze lub zadzwoń do nas i dowiedz się więcej.