Skup gruzu czy odbiór i wywóz gruzu? Co będzie korzystniejsze?

Gruz, nazywany również odpadami budowlanymi oraz rozbiórkowymi, to odpad powstający w wyniku prac budowlanych, rozbiórkowych, remontowych i związanych z utrzymaniem, modernizacją budynków oraz innych obiektów budowlanych. Odpady te to zazwyczaj materiały budowlane, które nie nadają się ponownego użycia lub recyklingu. Istnieją dwa sposoby pozbycia się gruzu – oddanie go na skup gruzu lub odbiór i wywóz gruzu przez wyspecjalizowany podmiot taki jak zamow-kontener.pl. Czym charakteryzują się obie te opcje i którą wybrać?

Skup gruzu czy odbiór i wywóz gruzu

Odbiór i wywóz gruzu, czyli wygodne zamówienie kontenera

Gruz to określenie odpadów, których nie wlicza się w zakres ogólnie przyjętych śmieci budowlanych. W zamow-kontener.pl do kontenera na gruz można wyrzucić:

 • gruz ceglany,
 • gruz betonowy,
 • glebę,
 • ziemię,
 • dachówki,
 • mury,
 • tynki.

Kontener mogą zamówić zarówno osoby fizyczne, jak i prawne. Co należy wiedzieć na temat zamówienia kontenera na gruz?

 • szeroki zasięg usług – kontener może być podstawiony w dowolne miejsce na terenie kraju,
 • różne wielkości kontenerów – dostępne są kontenery o wielkości od 2m3 do aż 36m3. Bez trudu można dopasować wielkość kontenera do własnych potrzeb,
 • należy wyznaczyć odpowiednie miejsce w obrębie posesji – pamiętaj, że kontener wypełniony gruzem może ważyć nawet kilkanaście ton. Z tego względu wybierz dla niego miejsce, w którym nie uszkodzi podłoża,
 • krótki czas oczekiwania – kontener może stanąć na Twojej posesji nawet tego samego dnia i stać tak długo, jak to potrzebne. Po upływie określonego czasu, specjaliści z zamow-kontener.pl odbiorą wypełniony pojemnik, a Ty pozbędziesz się w ten sposób nie tylko gruzu, ale i problemu.

Jak funkcjonuje skup gruzu?

Wiadomo już, że gruz budowalny nie może być umieszczony w standardowych kontenerach na śmieci. Śmieci te wymagają specjalnej selekcji oraz utylizacji. Jedną opcją jest zamówienie kontenera, drugą – skorzystanie ze skupu gruzu.

Skup gruzu to podmiot, który ponownie wykorzystuje gruz. Gruz jest materiałem nie przez wszystkich docenianym, a jednak takim, który można wykorzystać na wiele sposobów. Świetnie sprawdzi się podczas budowy jako wsparcie dla fundamentów, to najlepsze zabezpieczenie polegające na tym, że fundamenty wypełnione są gruzem, a dopiero potem betonem. Gruz będzie odpowiedni również pod wylewki wykonywane w budynkach. Niepotrzebny gruz znajduje zastosowanie także podczas utwardzania dróg oraz do drenażu terenu. Wystarczy znaleźć odpowiedni punkt w swojej okolicy i wywieźć tam gruz, który może być wykorzystany ponownie.

Skup gruzu czy odbiór i wywóz? Poznaj zalety i wady

Oba rozwiązania mają swoich zwolenników i przeciwników, oba mają także wady i zalety. Zaletą skorzystania ze skupu gruz jest możliwość odzyskania części kosztów związanych z pracami budowlanymi lub remontowymi pod warunkiem, że jest to gruz o dużej wartości taki jak metal czy beton. Nierzadko zdarza się jednak, że wartość gruzu jest niska lub niemal zerowa, a wywożenie go do skupu staje się czasochłonne i wymaga odpowiedniej logistyki.

Skorzystanie z odbioru i wywozu gruzu w specjalnych kontenerach to z kolei świetne rozwiązanie, jeśli nie masz możliwości lub nie interesuje Cię skup. Możesz w tym czasie skupić się na pracach budowlanych lub remontowych i powierzyć profesjonalistom usunięcie zbędnych odpadów z posesji. Wadą takiego rozwiązania może być konieczność wygospodarowania przestrzeni dla kontenera, ale tak jak wspomniane wcześniej, w zamow-kontener.pl pojemniki na gruz występują w kilkunastu wielkościach, więc bez trudu można znaleźć rozwiązanie dla siebie.