Złomowanie pojazdów i nie tylko – cała prawda o złomie i przepisach

Złomowanie samochodu to złożony proces, w którym wszystkie czynności muszą być przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi normami. Złomowanie to nie tylko przyprowadzenie go w odpowiednie miejsce, ale i przygotowanie dokumentacji oraz wypełnienie wszystkich formalności. Dowiedz się, jak poprawnie zrealizować cały proces złomowania auta.

złom

Kiedy należy się zdecydować na złomowanie auta?

W chwili, gdy Twój pojazd przestaje być opłacalny ze względu na częste naprawy, warto zastanowić się nad jego złomowaniem. Zamiast wydawać ogromne kwoty na poprawę kondycji pojazdu, które przewyższają jego wartość, lepiej rozważyć złomowanie.

W niektórych sytuacjach sprzedaż używanego samochodu staje się nie tyle uciążliwa, ile niemożliwa. Auto z dużym przebiegiem, o widocznych śladach zużycia i wielu latach na drodze, nie znajduje wielu amatorów do kupna. Inwestowanie w stary pojazd, by poprawić jego stan, nie zawsze jest opłacalna. Zwłaszcza że sprzedaż wadliwego pojazdu może wiązać się z późniejszymi konsekwencjami dla sprzedawcy.

Złomowanie należy rozważyć również wtedy, gdy ubezpieczyciel stwierdzi szkodę całkowitą. Na czym to polega? To uszkodzenie samochodu podczas kolizji, które jest uznawane za dyskwalifikację do naprawy.

Jak przebiega złomowanie auta krok po kroku?

Jak przebiega złomowanie auta krok po kroku? Sprawdź nasz przewodnik:

 1. Przemyśl wszystkie za i przeciw – koniecznie zastanów się dokładnie przed zezłomowaniem auta, bo proces jest nieodwracalny. W polskim prawie nie ma wzmianki o tym, by złomowany samochód można było ponownie zarejestrować. Jeśli posiadasz zabytkowy pojazd, to lepiej przed złomowaniem poszukać jego kupca.
 2. Wybierz stację demontażu pojazdów – w swojej okolicy możesz znaleźć kilka takich punktów. Warto porównać ich oferty, sprawdzić cennik i warunki złomowania pojazdu. Dowiedz się, czy stacja ma własny odbiór samochodu, czy też musisz go dostarczyć osobiście.
 3. Zadbaj o pełną dokumentację – złomowanie samochodu jest możliwe tylko pod warunkiem dopełnienia formalności. Chcąc zezłomować pojazd, musisz mieć przy sobie m.in. dowód rejestracyjny lub dokument potwierdzający dane pojazdu, czyli np. zaświadczenie wydane przez Wydział Komunikacji. Niekiedy musisz przedstawić również umowę potwierdzającą zakup auta. W przypadku wspólnej własności niezbędna jest pisemna zgoda drugiego właściciela. Jeśli samochód był zarejestrowany na firmę, wtedy należy mieć przy sobie także wpis do ewidencji działalności gospodarczej.
 4. Odbierz odpowiednie dokumenty – nie tylko musisz mieć ze sobą odpowiednie dokumenty, ale również otrzymać je od stacji demontażu pojazdu. Wśród nich jest między innymi
  1. unieważnienie dowodu rejestracyjnego,
  2. zaświadczenie o przyjęciu pojazdu,
  3. unieważnienie karty pojazdu, jeśli została wydana,
  4. potwierdzenie unieważnienia tablic rejestracyjnych.
 5. Wyrejestruj pojazd w Wydziale Komunikacji – ostatnim etapem złomowania auta jest udanie się do Wydziału Komunikacji z kompletem dokumentów w terminie 30 dni od momentu otrzymani zaświadczeń. Co istotne, pojazd należy wyrejestrować w miejscu ostatniej rejestracji.

Ile to wszystko kosztuje?

Na koniec jedna z kwestii, które z pewnością ciekawią wielu czytelników, czyli, ile kosztuje złomowania auta? Na to pytanie nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi. Ceny mogą różnić się nawet o kilkanaście procent, dlatego warto porównać oferty różnych podmiotów. Na koszty mają wpływ także rodzaj auta, masa samochodu i jego model. Co istotne, na złomowaniu samochodu można także zarobić. W przypadku samochodów osobowych otrzymasz 30-40 gr za każdy kilogram masy, dla ciężarówek i autokarów stawka wynosi między 40 a 60 gr. Złomowanie auta może więc przynieść około 300-1000 zł.