Gdzie wyrzucić stare ubrania? Sprawdź, jaki to rodzaj odpadów

Moda szybko się zmienia, podobnie jak preferencje dotyczące odzieży. Ubrania także się niszczą i nie nadają do ponownego użycia. Co zrobić z ubraniami, których nie chcesz już nosić z wielu powodów? Czy każde ubranie powinno od razu trafić do kosza? Jaki pojemnik wybrać? Dowiedz się, gdzie wyrzucać ubrania, sprawdź, jaki to rodzaj odpadów i gdzie poprawnie wyrzucić odzież. Znajdź też inne rozwiązania dla zużytej odzieży poza wyrzuceniem jej od razu do kosza.

gdzie wyrzucić stare ubrania

Co zrobić z ubraniami, których nie chcesz już nosić?

Wyrzucenie odzieży to ostateczność, na którą należy się decydować w momencie, gdy nie nadaje się ona do innych celów. Sam fakt, że dany ciuszek już Ci się znudził lub rozmiar przestał na Ciebie pasować, nie sprawia jeszcze, że jednym rozwiązaniem okaże się wyrzucenie niechcianych ubrań do kosza. Co zrobić z odzieżą, która wciąż nadaje się do użytku, ale nie chcesz jej już w swojej garderobie?

  • Sprzedaj ubrania – pchle targi, sprzedawanie na licznych internetowych platformach czy w mediach społecznościowych – możliwości jest wiele. Ubrania, których nie chcesz już nosić lub przestały na Ciebie pasować, a wciąż nadają się do użytku, mogą zyskać nowego właściciela. Sprzedaż odzieży pozwoli Ci nie tylko nadać im drugie życie, ale i zdobyć środki finansowe na kolejne zakupy lub podratowanie domowego budżetu.
  • Oddaj rodzinie lub znajomym – ubrania możesz oddać też bliskim lub znajomym, jeśli sprawią im radość i faktycznie będą je nosić. Pamiętaj, by przed przekazaniem rzeczy upewnić się, że odzież faktycznie podoba się nowemu właścicielowi, pasuje na niego i chętnie wzbogaci o nią swoją garderobę.
  • Przekaż potrzebującym – odzież, która wciąż nadaje się do użytku, może być przekazana tym, którzy naprawdę jej potrzebują. Fundacje, noclegownie, domy opieki, specjalne kosze na odzież lub cyklicznie organizowane zbiórki w różnych miejscach – sposobów na przekazanie odzieży potrzebującym jest naprawdę wiele. Ubrania, które przestały Ci się podobać wciąż mogą być przydatne dla innych osób. Zwłaszcza jeśli są to kurtki czy inne sztuki ciepłej odzieży przed sezonem zimowym.

Jaka odzież nie nadaje się już do użytku?

Niekiedy odzież lub buty po prostu nie nadają się do tego, by przekazać je potrzebującym. Dzieje się tak w przypadku, gdy ubrania mają za sobą swój okres świetności i widoczne są na nich ślady noszenia takie jak dziury, zniekształcenia wynikające z niewłaściwego prania lub suszenia, ubrania są brudne lub przepocone. W przypadku butów nie należy sprzedawać lub oddawać takich, które nie mają pary, zmieniły swój pierwotny kształt, mają wyraźne ślady noszenia takie jak brud oraz dziury. W takiej sytuacji należy je wyrzucić do odpowiedniego pojemnika.

Gdzie należy wyrzucić odzież i obuwie?

Bez względu na to, z jakich tkanin wykonana jest odzież lub buty, ubrania i obuwie należy wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane (czarny pojemnik). Dobrym miejscem na przekazanie zniszczonych ubrań jest również PSZOK, czyli punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Odzież, co do której nie masz pewności, czy może być ponownie użyta, możesz również umieścić w specjalnie oznakowanych kontenerach na odzież używaną. Po tym, jak tam trafi, jest przekazana do sortowni, gdzie podejmowana jest decyzja co do jej dalszych losów. Co istotne, nawet jeśli odzież czy buty, których chcesz się pozbyć, zostały wykonane z tworzyw sztucznych, to nie należy ich wyrzucać do żółtego pojemnika, w którym składowane są tworzywa sztuczne.