Śmieci po remoncie – puszki po farbie i inne odpady. Co z nimi zrobić?

Remont mieszkania lub domu to wymagający proces angażujący ekipę remontową oraz domowników na wielu płaszczyznach. Oprócz poniesionych kosztów i oczywistych niewygód w trakcie remontu pozostaje jeszcze kwestia odpadów poremontowych. Jak się z nimi uporać, gdzie wyrzucić, by zrobić to zgodnie z prawem i z troską o środowisko? Spójrz na poniższy przewodnik i dowiedz się, gdzie możesz bezpiecznie wyrzucić wszystkie odpady związane z remontem.

śmieci po remoncie

Różne rodzaje kontenerów w zamow-kontener.pl

W zamow-kontener.pl możesz wybierać różne wielkości kontenerów wraz z ich przeznaczeniem. Zamówienie kontenera na czas remontu pozwoli Ci w łatwy sposób pozbyć się niechcianych pozostałości po pracach remontowych. Oto rodzaje dostępnych kontenerów wraz z ich przeznaczeniem:

  • kontener na gruz – to kontener przeznaczony na pozostałości takie jak gruz ceglany i betonowy, glebę, ziemię, dachówki, mury, tynki i kamienie,
  • kontener na papę – do tego pojemnika możesz wrzucić wyłącznie papę,
  • kontener na zmieszane odpady budowlane – okna, styropian, wełna mineralna, szyby, opakowania z tworzyw sztucznych, folie i kartony – oto co może się znaleźć w kontenerze tego typu,
  • kontener na odpady wielkogabarytowe – chcesz wyrzucić tak zwane gabaryty, czyli meble, krzesła, stoły, wykładziny, drzwi lub okna? Oto odpowiedni kontener na takie pozostałości,
  • kontener na zmieszane odpady opakowaniowe – folie, kartony, opakowania kartonowe, opakowania plastikowe, opakowania drewniane, opakowania metalowe, opakowania styropianowe, taśmy, sznury czy nici należy umieścić właśnie w kontenerze na zmieszane odpady opakowaniowe.

Czy można wyrzucić puszki po farbie do pojemnika ze zmieszanymi odpadami?

Zastanawiasz się, do jakiego pojemnika wrzucić puszkę po farbie? Mimo że nie znajdziesz jej na powyższych listach, to puszek po farbie nie możesz wyrzucić do kosza ze zmieszanymi odpadami. Farby, czyli również puszki po farbie wraz z resztkami materiału, zaliczają się do odpadów budowlanych oraz lakierniczych. Farba jako związek chemiczny w kontakcie z wodą gruntową czy glebą może wyrządzić szkody dla środowiska naturalnego, dlatego nie może być składowana na wysypiskach. Próba wyrzucenia puszki do zwykłego kosza zakończy się odmową przyjęcia takiego odpadu, a w skrajnych przypadkach również karą za próbę utylizacji odpadu niebezpiecznego wbrew obowiązującym przepisom.

Gdzie wyrzucić puszkę po farbie i jak wykorzystać jej resztki?

Jeśli w puszce po farbie zostały jej pozostałości, a już jej nie potrzebujesz, to możesz taką farbę przechować na później i trzymać w zacienionym miejscu, ale nie dłużej niż wskazuje jej data przydatności. Innym sposobem jest przekazanie jej dalej – może Twoi znajomi lub rodzina szykują się do remontu i będą potrzebować farby? Metodą na przekazanie farby dalej są też ogłoszenia na lokalnych grupach lub przekazanie jej do pobliskich placówek społecznych. Farbę możesz przekazać też producentowi, jeśli akurat organizuje taką zbiórkę.

Gdzie w takim razie umieścić puszkę po farbie, jeśli jest już pusta? Utylizacją takiego materiału zajmują się punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Możesz więc poszukać lokalnych PSZOKów lub mobilnych punktów zajmujących się odbiorem takich odpadów. Co istotne, PSZOK przyjmie zarówno pustą puszkę po farbie, jak i opakowanie, w którym znajduje się niewielka lub znaczna ilość farby. Zadbaj o środowisko naturalne i nie wybieraj najłatwiejszego rozwiązania, czyli umieszczenia puszki po farbie w zwykłym koszu.