Kontener – co to takiego? Rozwiązanie nie tylko na śmieci

Kontener to słowo wielu osobom kojarzące się głównie z pojemnikiem do wyrzucania śmieci różnego rodzaju. Okazuje się jednak, że pojęcie to wykorzystywane jest w wielu innych dziedzinach. Czy znasz wszystkie zastosowania kontenerów? Spójrz poniżej i odkryj różne rodzaje kontenerów wraz z ich nietypowym przeznaczeniem.

kontener

Kontener transportowy, czyli kontener morski

Popularny w logistyce jest kontener transportowy służący do łatwego i efektywnego transportu towarów. Kontenery morskie można łatwo obsłużyć i dostosować do specyficznych potrzeb. Transport kontenerowy jest również tańszy niż inne formy przewozu towarów i bardziej przyjazny środowisku. Kontenery morskie są powszechnie stosowane w transporcie, a ich popularność wzrasta.

Kontener morski jest na tyle trwały i wytrzymały, że nadaje się do wielokrotnego użytku. Kontener morski wyróżnia się też specjalną konstrukcją, dzięki której nie ma potrzeby przeładowywania towaru. Kontenery tego typu są wyposażone w urządzenia pomagające mocowanie i łatwy załadunek oraz rozładunek towarów.

Kontenery sanitarne nieocenione na placach budowy

Innym ciekawym rodzajem kontenerów jest kontener sanitarny. Stanowi doskonałe rozwiązanie w miejscu, w którym należy zapewnić kompleksowe zaplecze sanitarne w krótkim czasie. Kontenery z aneksem sanitarnym to tymczasowe łazienki lub umywalnie wyposażone w umywalki, ubikacje i prysznice. Mają dostęp do pełnej instalacji wodnej i kanalizacyjnej, grzejniki, oświetlenie, podgrzewacze wody czy też udogodnienia dla niepełnosprawnych.

Kontenery sanitarne świetnie sprawdzą się na placu budowy, ale nie tylko. Często wynajmowane są na imprezy masowe, kempingi, obozy dla dzieci i młodzieży, na odkrytych basenach czy w miejscach publicznych, w których należy zapewnić dostęp do urządzeń sanitarnych.

Kontenery budowlane, czyli idealne rozwiązanie na budowę

Kolejnym rodzajem kontenerów, które warto poznać, są kontenery budowlane. To nieocenione schronienie dla pracowników przed złymi warunkami atmosferycznymi i nie tylko. W praktycznym kontenerze budowlanym można zorganizować szatnię, jadalnię, kantynę czy też przestrzeń socjalną oraz biurową. Kontenery tego rodzaju mogą stać się wygodnym miejscem pracy dla pracowników administracyjnych czy kadry nadzorującej inwestycję budowlaną. Dodatkowym atutem kontenerów budowlanych jest możliwość stworzenia bezpiecznej przestrzeni magazynowej.

Kontenery budowlane mogą być wyposażone we wszystkie niezbędne elementy wyposażenia takie jak meble kuchenne, meble biurowe, sprzęt AGD, czy ekspres do kawy. Plusem tego rozwiązanie jest także możliwość dopasowania kontenera do swoich potrzeb – wymienne ściany zewnętrzne czy możliwość piętrowania to szansa na zaaranżowanie przestrzeni według własnych potrzeb i upodobań.

Kontenery mieszkalne dla poszukujących nietypowych rozwiązań

Nie tylko na budowę czy do transportu – kontenery mieszkalne to odpowiednik domu lub mieszkania! Mieszkanie w kontenerze jest tańszą opcją niż wynajęcie mieszkania w bloku czy kupienie własnej nieruchomości. Kontenery mieszkalne mogą być wyposażone w nowoczesne elementy, które podniosą standard takiego miejsca zamieszkania.

Kontenery mieszkalne stanowią tanie i funkcjonalne rozwiązanie. Czas ich stawiania jest krótki, dlatego chętnie wykorzystuje się je jako mieszkania dla pracowników budowlanych, studentów czy turystów, którzy chcą zwiedzić dane miejsce. Kontenery mieszkalne mogą funkcjonować jako domki sezonowe lub całoroczne. Często kontenery są wykorzystywane także podczas budowy domów jednorodzinnych zwłaszcza tych o sporym metrażu.