Odpady wielkogabarytowe/gabaryty, czyli co do nich zaliczamy?
Śmieci o ponadprzeciętnej wielkości to odpady wielkogabarytowe, potocznie nazywane także gabarytami. Często tego rodzaju odpady stają się problematyczne dla gospodarstw domowych – nie ma gdzie ich przechowywać, niemożliwe jest również standardowe „wyrzucenie ich do śmietnika”. Dowiedz się, jakie odpady klasyfikowane są jako odpady wielogabarytowe, poznaj ich przykłady oraz dowiedz się, jak możesz się ich pozbyć zgodnie z prawem.
Czym są odpady wielkogabarytowe?
Odpady wielkogabarytowe to takie, które przez swoje rozmiary nie mieszczą się do standardowych pojemników na śmieci. Najprościej rzecz ujmując, to „duże śmieci” z wyłączeniem sprzętu elektrycznego czy elektronicznego.
Odpady wielkogabarytowe mogą być składowane w miejscach wskazanych przez administratora budynku, najczęściej taki podmiot organizuje też ich zbieranie.
Do odpadów gabarytowych można zaliczyć m.in.:
- skrzydło drzwi lub okna (bez futryny, ościeżnic, parapetów),
- dywany, wykładziny, materace,
- karnisze, duże lustra, deski do prasowania,
- stare meble – np. łóżka, szafy, kredensy, biurka, krzesła,
- wyroby tapicerskie – m.in. fotele, pufy, wersalki,
- rowery, wózki dziecięce,
- zabawki dużych rozmiarów pozbawione elektroniki,
- foteliki dziecięce, przewijaki,
- meble ogrodowe, duże donice.
Co na pewno nie należy do odpadów wielkogabarytowych?
Istnieją również odpady o znacznych gabarytach, które mimo swoich rozmiarów nie mogą być zaliczone do gabarytów. Wśród nich można wspomnieć między innymi o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, które nie są gabarytami, a tak zwanymi ZSEE. ZSEE to elektrośmieci, czyli np.:
- wielkogabarytowe urządzenia AGD – np. lodówki, chłodziarki, pralki;
- narzędzia elektryczne i elektroniczne – np. maszyny do szycia, wiertarki, piły, kosiarki,
- sprzęt RTV – np. radioodbiorniki, telewizory, wzmacniacze, instrumenty muzyczne, dyktafony,
- sprzęt oświetleniowy – np. żarówki energooszczędne, świetlówki, żyrandole,
- przyrządy do kontroli – np. regulatory ciepła, czujniki dymu, termostaty,
- sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny – np. laptopy, komputery, drukarki, telefony,
- małogabarytowe urządzenia AGD – żelazka, tostery, odkurzacze, suszarki, wagi,
- zabawki, sprzęt relaksacyjny i sportowy – np. gry kieszonkowe, gry video,
- przyrządy medyczne – np. ciśnieniomierze, glukometry, inne elektryczne urządzenia medyczne.
Do śmieci gabarytowych nie należą również odpady poremontowe takie jak: kabiny prysznicowe i wanny, grzejniki, sprzęt ogrodniczy, elementy ogrodzenia i płoty, ceramika łazienkowa, gruz czy inne pozostałości odpadów budowlanych, deski, palety, płyty, styropian, wełna mineralna, papa, farby i opakowania po nich. Do gabarytów nie można zaliczyć też niesprasowanych dużych kartonów, ziemi czy opon samochodowych. Takie materiały muszą trafić innych kontenerów.
Wynajmij kontener na odpady wielkogabarytowe, gabaryty
Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz pozbyć się gabarytów, jeśli w pobliżu Twojego domu nie można znaleźć ogólnodostępnego kontenera na gabaryty, a najbliższy PSZOK jest Ci nie po drodze? Wynajęcie kontenera to rozsądne wyjście, by pozbyć się:
- mebli,
- krzeseł,
- stołów,
- wykładzin,
- drzwi,
To doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą szybko pozbyć się niechcianych śmieci. Wynajmując kontener, możesz bezpiecznie i zgodnie z prawem wyrzucić śmieci wedle zapotrzebowania. Duża dostępność kontenerów o różnych pojemnościach pozwoli każdemu klientowi, także indywidualnemu, znaleźć idealne rozwiązanie dla siebie. Zamów-kontener.pl jest miejscem, które oferuje Ci fachową obsługę, profesjonalne doradztwo, oraz szybki czas realizacji. Skontaktuj się już teraz i przekonaj się o tym na własnej skórze!