Stare okna, drzwi, szyby – jak się ich pozbyć podczas remontu?

Podczas remontu domu lub mieszkania wiele osób postanawia zmienić nie tylko podłogi, ściany czy meble, ale i pozbyć się również starych okien, szyb oraz drzwi i zastąpić je nowymi. W wielu przypadkach to nie tylko kwestia estetyki, ale również funkcjonalności i bezpieczeństwa. Szyby, okna i drzwi to nie są odpady, które można wyrzucić na śmietnik.  Poznaj odpowiednie sposoby utylizacji tych odpadów oraz sposób, w jaki można nadać im drugie życie.

Stare okna, drzwi, szyby – jak się ich pozbyć podczas remontu?

Po pierwsze recykling

Jeśli wymieniane okna czy drzwi nie nadają do ponownego użytku, to warto pomyśleć o ich recyklingu. Wiele materiałów używanych do ich produkcji, takich jak drewno, aluminium, szkło czy PVC, nadaje się do ponownego wykorzystania. Wystarczy znaleźć lokalny punkt recyklingu, w którym będą mogły być prawidłowo przetworzone. To pozwoli uniknąć niepotrzebnego obciążania środowiska i nadmiernego zużycia surowców naturalnych.

To szczególnie istotne w przypadku popularnych okien wykonanych z PVC (przez wiele osób błędnie nazywane PCV) – stare okna są sortowane maszynowo, krojone w niszczarkach, a następnie przetwarzane do postaci granulatu. Na koniec przechodzą przez procesy rozdzielania oraz oczyszczania, które pozwalają zwiększyć jakość recyklingu. Co ważne, materiał PVC może być poddawany recyklingowi nawet 20 razy!

Okna vintage w nowej odsłonie

A może nie chcesz wyrzucać okien, ale wolisz nadać im nowe życie? Jeśli stare okna lub drzwi nie są w złym stanie technicznym, to można z powodzeniem je odnowić i wykorzystać ponownie. Wiele firm specjalizuje się w renowacji starych elementów stolarki budowlanej, przywracając im dawny blask i funkcjonalność. Takie rozwiązanie jest nie tylko ekologiczne, ale również może okazać się oszczędne, gdyż koszty naprawy są często o wiele niższe niż zakup całkiem nowych elementów.

Sprzedaż lub przekazanie innym

Jeśli stare okna czy drzwi są w dobrym stanie, ale po prostu nie pasują do Twoich aktualnych potrzeb czy preferencji, warto rozważyć ich sprzedaż lub oddanie. Istnieją platformy internetowe, na których można wystawić ogłoszenie o sprzedaży używanych elementów budowlanych. Możesz również skontaktować się z lokalnymi organizacjami charytatywnymi lub fundacjami, które przyjmują dary w postaci mebli i innych elementów wyposażenia domu.

Demontaż? Tylko zgodny z przepisami

Postanowisz jednak, że okna lub drzwi należy zutylizować? Po pierwsze pamiętaj, że demontaż starych okien, drzwi czy szyb powinien odbywać się zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami bezpieczeństwa. W niektórych przypadkach może być konieczne skorzystanie z usług specjalistycznych firm, które posiadają odpowiednie certyfikaty i doświadczenie w demontażu stolarki budowlanej. Nieprawidłowy demontaż może prowadzić do uszkodzenia innych elementów konstrukcyjnych budynku oraz naruszenia przepisów dotyczących gospodarki odpadami.

Na koniec – poprawna utylizacja. Jeśli zdecydujesz, że stare okna, szyby lub drzwi nadają się wyłącznie do wyrzucenia, wybierz najprostsze rozwiązanie, czyli zamówienie kontenera. W zamów-kontener.pl znajdziesz różne opcje kontenerów, które różnią się nie tylko wielkością, ale i przeznaczeniem. W przypadku omawianych powyżej odpadów należy zamówić odpowiednio:

  • w przypadku okien sprawdzi się kontener na odpady wielkogabarytowe lub kontener na zmieszane odpady budowlane,
  • w przypadku szyb odpowiednim rozwiązaniem okaże się kontener na zmieszane odpady budowlane,
  • w przypadku drzwi, konieczne będzie zamówienie kontenera na odpady wielkogabarytowe.

Skontaktuj się z nami i uzyskaj wszelką niezbędną pomoc w zakresie wynajmu kontenera!