Porządki czas zacząć, czyli jak usunąć odpady po zimie?

Wiosna to idealny czas na porządki – sprzyja temu coraz więcej promieni słonecznych i atmosfera odrodzenia. Czy wiesz, jakie prace wykonać w ogrodzie, by zapanował w nim porządek? Poznaj praktyczne wskazówki, dzięki którym posprzątasz otoczenie swojego domu w szybki i zaplanowany sposób.

odpady po zimie

Wiosenne sprzątanie ogrodu – na co warto zwrócić uwagę?

Po długiej zimie zadbanie o ogród jest niezmiernie istotne, by umożliwić mu ożywienie wraz z nadejściem wiosny. Porządki ogrodu po zimie stanowią kluczowy element przygotowań do nadchodzącego sezonu ogrodniczego. Poniżej znajdziesz kilka kroków, które ułatwią skuteczne przygotowanie Twojego ogrodu:

  • usuwanie zanieczyszczeń i resztek roślin – to pierwszy krok pozwalający oczyścić ogród z zalegających gałęzi, liści i resztek roślin. Zalegające liście mogą tworzyć schronienie dla szkodników i sprzyjać rozwojowi chorób grzybiczych,
  • monitoring stanu roślin – to etap polegający na dokładnym sprawdzeniu wszystkich roślin i ocenie ich przez pryzmat ewentualnych uszkodzeń,
  • przygotowanie gleby – gdy zanieczyszczenia zostaną już usunięte, przychodzi czas na przygotowanie gleby, która po zimie może potrzebować napowietrzenia, czyli przekopania oraz nawożenia,
  • naprawa ogrodzenia – w czasie zimy ogrodzenie, zwłaszcza drewniane, może ulec zniszczeniu. Jeśli nie da się go uratować, to zniszczony płot drewniany powinien trafić do PSZOKa, czyli punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych.

Porządki na tarasie i kostce brukowej

W czasie zimy zabrudzeniu ulega nie tylko ogród, ale i taras oraz kostka brukowa na Twojej posesji. Obowiązkowo należy oczyścić ścieżki czy podjazdy z kostki brukowej, by wiosną wyglądały znów nieskazitelnie. Rozpocznij od oceny stanu kostki brukowej – sprawdź, czy jest w dobrej kondycji i czy przypadkiem jakaś jej część nie wymaga wymiany? Jeśli chcesz wyrzucić zużytą kostkę brukową, to w zamów-kontener.pl możesz zamówić kontener na gruz betonowy i łatwo pozbyć się niechcianego odpadu. Jeśli natomiast kostka wymaga tylko oczyszczenia, to przydatnym narzędziem okaże się myjka ciśnieniowa oraz specjalne preparaty do usuwania zabrudzeń.

Kolejnym etapem jest ocena stanu tarasu po zimie. On również może wymagać renowacji po zimowych miesiącach. Usuń zanieczyszczenia roślinne na przykład za pomocą dmuchawy do liści, a następnie umyj taras. Jeśli postanowisz kupić nowe meble czy inne elementy wyposażenia tarasu, to może Ci pozostać wiele opakowań kartonowych, plastikowych, styropianowych czy drewnianych. Odpowiednim miejscem na takie odpady okaże się kontener na zmieszane odpady opakowaniowe, który również możesz wynająć w zamów-kontener.pl.

Jakie inne prace porządkowe warto wykonać?

W ramach sprzątania otoczenia warto też pamiętać o następujących krokach:

  • zadbanie o estetykę otoczenia – wiosną warto zadbać również o estetykę otoczenia. Posadź nowe rośliny, zrób porządek w rabatach kwiatowych, a także oczyść wszelkie dekoracje ogrodowe. Świeże kwiaty i zadbane tereny sprawią, że Twój ogród będzie wyglądał zachwycająco,
  • oczyszczenie pomieszczeń wewnętrznych – nie zapominaj również o wnętrzu domu. Przejdź się po pomieszczeniach z workiem na śmieci i usuń wszystkie zbędne przedmioty oraz zepsute sprzęty. Przeczyść szafki, szafy i inne schowki, aby uporządkować swoje rzeczy i zrobić miejsce na nowe.
  • recykling czy utylizacja – gdy już zbierzesz wszystkie odpady, to zadbaj o właściwe przetworzenie zebranych odpadów. Oddziel materiały przeznaczone do recyklingu od tych, które trzeba zutylizować. Upewnij się, że wszystkie odpady są odpowiednio posegregowane i w razie potrzeby utylizacji, zamów odpowiedni kontener w zamow-kontener.pl.