Czym są europejskie normy dotyczące gospodarki odpadami?
Według danych publikowanych przez Parlament Europejski każdego roku w Unii Europejskiej wytwarzane jest 2,1 miliarda ton odpadów. Sposób ich zagospodarowania oraz dokładna ilość różni się dla poszczególnych krajów Wspólnoty, ale cel jest wspólny – zmiana w stronę mniejszego składowania i zwiększania możliwości w zakresie recyklingu. By wdrożyć te zmiany w życie, Unia Europejska przyjęła ambitne cele i pracuje nad ich wdrożeniem. Poniższy artykuł pozwoli Ci dowiedzieć się więcej na ten temat.
Jak gospodaruje się odpadami w UE?
Kraje UE mają różne podejścia do zarządzania odpadami, Unia Europejska dąży jednak do maksymalnego wsparcia w zapobieganiu powstawania odpadów oraz ponownego wykorzystania produktów. Gdy nie jest to wykonalne, wówczas preferowany staje się recykling (w tym również kompostowanie), a następnie wykorzystanie odpadów do produkcji energii. Składowanie odpadów, choć jest jedną z najtańszych opcji, jest najbardziej szkodliwe dla środowiska i zdrowia ludzi.
Pomimo wzrostu ilości odpadów na mieszkańca, poprawił się sposób zarządzania nimi – wzrósł poziom recyklingu i kompostowania, a samo składowanie odpadów zmalało. To dobra zmiana, ale do 2030 roku, zgodnie z celami UE, 60% codziennych odpadów zbieranych i przetwarzanych przez gminy musi zostać ponownie wykorzystane.
Co więcej, unijna dyrektywa w sprawie składowania odpadów nakłada na kraje UE obowiązek ograniczenia ilości odpadów komunalnych wysyłanych na składowiska do 10% lub mniej całkowitej ilości wytwarzanych odpadów komunalnych do 2035 roku.
Gdzie trafiają odpady z Unii Europejskiej?
Turcja, następnie długo, długo nikt, później kolejno Indie, Anglia, Egipt, Norwegia, Szwajcaria, Pakistan, Indonezja, Maroko i Stany Zjednoczone – to tutaj trafiają odpady z Unii Europejskiej. Liderem Jest Turcja, gdzie w 2022 roku trafiło aż 12,4 milionów ton odpadów z UE, co stanowi aż 39% wszystkich odpadów wywiezionych poza teren Wspólnoty. Kolejne na liście Indie przyjęły w analogicznym okresie 3,5 milionów ton odpadów, a Wielka Brytania 2 miliony ton. Celem Unii Europejskiej jest przeciwdziałanie nielegalnemu wywozowi odpadów oraz upewnienie się, że kraje docelowe są w stanie gospodarować odpadami w sposób przyjazny dla środowiska.
Unia Europejska na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym
Unia Europejska intensywnie przygotowuje się również do wdrożenia gospodarki o obiegu zamkniętym, wprowadzając liczne regulacje i plany działania. W październiku 2022r. Parlament Europejski zatwierdził zmiany w przepisach dotyczących trwałych zanieczyszczeń organicznych (TZO), mające na celu zmniejszenie ilości niebezpiecznych chemikaliów w odpadach i procesach produkcyjnych, wprowadzając bardziej rygorystyczne limity oraz zakazy dla niektórych substancji chemicznych.
W lutym 2021r. europosłowie zatwierdzili nowy plan działania UE dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym, wzywając do podjęcia dodatkowych działań, aby osiągnąć neutralność węglową, zrównoważenie środowiskowe i brak toksyn w gospodarce do 2050r. Wdrażanie gospodarki o obiegu zamkniętym obejmuje szeroki zakres sektorów, w tym tworzywa sztuczne i opakowania, tekstylia, elektronikę, żywność, wodę, składniki odżywcze, baterie, pojazdy, budownictwo oraz gospodarkę odpadami.
Kluczowe cele obejmują m.in.:
- ponowne wykorzystanie i recykling każdego opakowania z tworzyw sztucznych do 2030r.,
- zmniejszenie zużycia tworzyw sztucznych jednorazowego użytku,
- wprowadzenie surowszych norm dla wyrobów włókienniczych,
- wydłużenie cyklu życia produktów elektronicznych,
- zmniejszenie marnotrawstwa żywności o połowę do 2030r.,
- zmniejszenie śladu węglowego akumulatorów,
- zwiększenie ponownego wykorzystania materiałów budowlanych,
- minimalizację spalania odpadów.