Czy opakowania wielokrotnego użytku naprawdę się sprawdzają?

Popularne reklamówki jednorazowe oraz inne opakowania jednorazowego użytku od lat mają złą prasę, a w ich miejscu promowane są opakowania używane wielokrotnie. Zmiana nawyków ma na celu zmniejszenie zaśmiecenia środowiska naturalnego. Spadający popyt na jednorazowe opakowania wykorzystujące szkodliwe substancje chemiczne i plastik ma odbywać się z korzyścią dla środowiska naturalnego. Czy jednak zawsze? Dowiesz się na ten temat więcej z poniższego artykułu.

opakowania wielokrotnego użytku

Opakowania wielorazowego użytku – czym się charakteryzują?

Używanie jednorazowych opakowań na szeroką skalę stanowi spory problem dla środowiska naturalnego. Materiały wykorzystywane do produkcji są szybko marnowane. Alternatywą stają się opakowania wielorazowego użytku. Ich budowa i materiały używane do ich stworzenia pozwalają wykorzystywać je wiele razy bez utraty właściwości. Ich cechą charakterystyczną jest możliwość kontaktu z żywnością, brak szkodliwych substancji i różne sposoby mycia – niektóre mogą być nawet oczyszczane przy użyciu zmywarki. W ten sposób ograniczane są naturalne zasoby i zmniejsza się poziom zaśmiecenia środowiska. Czy to jednak rozwiązanie pozbawione wad?

Czy opakowania wielorazowe są zawsze lepsze niż jednorazowe?

Nową perspektywę na ten problem stwarzają wyniki trzech badań stworzonych przez instytut badawczy VTT oraz firmę doradzą Ramboll zaprezentowane przez FEFCO (Europejską Federację Producentów Tektury Falistej).

Badania naukowe przełamują stereotypy dotyczące opakowań wielokrotnego użytku, wskazując, że decyzje o ich stosowaniu powinny być podejmowane indywidualnie. Okazuje się, że opakowania wielokrotnego użytku mogą mieć bardziej negatywny wpływ na klimat niż tektura falista poddawana procesowi recyklingu. Polityka UE promuje gospodarkę obiegu zamkniętego, kładąc nacisk na recykling i ponowne wykorzystanie opakowań. Wyniki wskazują, że plastikowe opakowania musiałyby być używane co najmniej 63 razy, aby były bardziej ekologiczne niż tekturowe, podczas gdy obecnie wykorzystywane są średnio 24 razy. VTT podkreśla, że opakowania powinny być dopasowane do konkretnych potrzeb, aby wspierać gospodarkę cyrkulacyjną i minimalizować odpady. Przejście na systemy wielokrotnego użytku wymaga znacznych inwestycji i może generować dodatkowe koszty bez gwarancji sukcesu.

Jakie są alternatywne rozwiązania?

Alternatywne rozwiązania dla jednorazowych pojemników na wynos można rozważać na kilku płaszczyznach:

Te alternatywy pokazują, że istnieje wiele ścieżek, które mogą prowadzić do bardziej zrównoważonego zarządzania opakowaniami na wynos, wymagających zarówno zmian systemowych, jak i indywidualnych działań konsumentów i przedsiębiorstw.