Co zrobić z gruzem budowlanym, betonowym, ceglanym? Jak można wykorzystać gruz?

Gruz to jeden z najczęściej generowanych odpadów budowlanych, który jednocześnie może sprawiać wiele kłopotów. Z pewnością, jeśli przyszło Ci się zmierzyć z tym właśnie problemem to musiałeś zadać sobie kilka pytań. Jak składować gruz? Co zrobić z gruzem? Jak zorganizować wywóz gruzu? A czy zastanawiałeś się, jak można wykorzystać gruz budowlany? Są bardzo różne sposoby na pozbycie się gruzu, jednak tuż obok nich istnieje jeszcze kilka ciekawych, na ponowne wykorzystanie tych odpadów. Zapewne już kiedyś spotkałeś się z ogłoszeniami w rodzaju „skup gruzu” albo słyszałeś o miejscach, gdzie można oddać gruz za darmo. To właśnie punkty, do których bez problemu możesz oddać zbędne odpady budowlane. Jednak zalecamy, aby najpierw zastanowić się, jak wykorzystać gruz na własny użytek. Tuż poniżej znajdziesz kilka popularnych propozycji i metod, które zebraliśmy w jednym, przejrzystym miejscu.

co zrobić z gruzem budowlanym

Niepotrzebny gruz – co zrobić z gruzem?

Gruz powstaje w wyniku prac budowlanych lub remontowych. Pytanie, jak pozbyć się gruzu zadają sobie nie tylko osoby, które dopiero będą miały z nim do czynienia, lecz także osoby, u których od lat zalega gruz. Zdarza się tak, gdy prowadzone prace budowlane lub remontowe miały miejsce już jakiś czas temu, a gruz pozostał niezagospodarowany. Gruz to różnego rodzaju pozostałości, do których zaliczamy gruz ceglany, gruz betonowy, glebę, dachówki, ceramikę sanitarną, mury, tynki oraz kamienie. Tego typu odpady mogą być składowane razem i tak też usunięte z placu budowy lub miejsca, gdzie zalegają. No dobrze, ale są również metody na ponowne wykorzystanie gruzu na budowie. Tego typu odpady najczęściej służą do utwardzenia gruntu np. w miejscu podjazdu czy ścieżki. Gruz można wykorzystać również jako kruszywo m.in. do betonu. Jest jeszcze jedna opcja, która coraz częściej zyskuje popularność, czyli wykorzystanie gruzu w ogrodzie.

Jak wykorzystać gruz budowlany w ogrodzie?

Przydomowy ogród stwarza wiele możliwości wykorzystania gruzu, m.in. do budowania elementów małej architektury ogrodowej. W ten sposób możesz wyprofilować pożądane pagórki, zbocza, skarpy, aby stworzyć leśny ogród lub górski klimat. Marzysz o własnym oczku wodnym? Do jego budowy możesz także wykorzystać niepotrzebny gruz, aby stworzyć mały wodospad. Gruz możesz również wykorzystać jako warstwę podłoża w miejscach, gdzie nadmiernie gromadzi się woda. Inny sposób to budowa tarasu – gruz świetnie uzupełni przestrzeń i utwardzi grunt pod kostkę brukową. Z większych kawałków możesz tworzyć murki, schody czy pojedyncze dekoracje.

Gruz betonowy, ceglany – sposoby przetwarzania

Jeżeli jednak wykorzystałeś już gruz do własnych celów, a jego ilość nadal jest znacząca, możesz wesprzeć się pomocą specjalistów. Gruz możesz samodzielnie oddać do wspomnianych wcześniej punktów skupu lub składowisk. Wszystko zależy od jego ilości, ponieważ dużo gruzu wymaga sporej logistyki, co jest trudne do zrealizowania w pojedynkę. Warto wtedy rozważyć skorzystanie z usług firm, które oferują wynajem kontenera na gruz lub inne materiały. Kontener możesz wynająć na takie odpady, jak wspomniany wcześniej gruz, ale również papę, zmieszane odpady budowlane, zmieszane odpady opakowaniowe, odpady wielkogabarytowe (gabaryty) i wiele więcej. To jednak najczęściej zamawiane rodzaje kontenerów na odpady. W tym miejscu warto zaznaczyć, że wynajem kontenera to nie tylko usługa kierowana do firm i dużych przedsiębiorstw. Już od dawna z tego rozwiązania korzystają również klienci prywatni, ponieważ koszt jest niewielki w porównaniu z korzyściami. Sprawdź najczęściej zadawane pytania w naszej zakładce FAQ lub zadzwoń do nas, a rozwiejemy wszelkie Twoje wątpliwości.