Makulatura – co z nią zrobić? Wywóz makulatury. Jaki kontener na makulaturę?

Papier towarzyszy nam na każdym kroku – w burze, domu, sklepie, firmie, a nawet na ulicach (billboardy, plakaty, ulotki…). Z tym surowcem stykamy się codziennie i w zatrważających ilościach. Codzienne odpady, które standardowo poddajemy segregacji to właśnie m.in. papier i nie mamy z tym większego problemu. Oczywiście, jeśli ilość wytworzonej makulatury mieści się w granicach możliwości oddania do utylizacji w ten właśnie sposób. Co w momencie, gdy mamy dużą ilość makulatury? Wtedy z pewnością zastanawiasz się gorączkowo: Jak pozbyć się makulatury? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów, o których dowiesz się z dzisiejszego wpisu. Różne przedsięwzięcia generują różne ilości odpadów, ale w przypadku makulatury jest nieco inaczej. Papier znajduje się dosłownie wszędzie i czasem zwyczajnie brakuje nam możliwości na racjonalne pozbycie się tego odpadu w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Co zrobić z makulaturą? Zapraszamy do czytania!

jak pozbyć się makulatury

Makulatura – czym jest? Co zaliczamy do makulatury?

Najogólniej mówiąc makulatura to odpady ze zużytego papieru – niepotrzebne już i zniszczone wyroby papierowe. W większości przypadków makulaturę tworzą odpady, które znakomicie nadają się do ponownego przetworzenia i wykorzystania (recykling). Dlaczego makulatura jest tak istotnym surowcem wtórnym? Wykorzystuje się ją w wielu gałęziach przemysłu, a przy tym papier jest surowcem naturalnym. Dzięki temu z powodzeniem znajduje zastosowanie w wielu różnorodnych wyrobach. Z makulatury w drodze recyklingu może powstać m.in. papier i opakowania ekologiczne czy papier toaletowy makulaturowy. W wielu społeczeństwach zużyty i niepotrzebny papier służy jako rozpałka lub jest całkowicie spalany np. w domowej kotłowni. Pamiętajmy jednak, że w ten sposób nie wolno postępować z zabarwionym surowcem, ponieważ w trakcie spalania wytworzą się substancje niebezpieczne. Ponadto popiół zostanie wzbogacony metalami ciężkimi, co może wpłynąć negatywnie na środowisko naturalne i nasze zdrowie.

Kontener na śmieci – wynajem, odbiór i wywóz odpadów z posesji

Aby bezproblemowo pozbyć się nagromadzonej makulatury masz dwa sprawdzone rozwiązania. Jeden z nich, a zarazem pierwszy, który omówimy, możesz wykonać na własną rękę i bezpłatnie. Ma jednak jeden spory minus, o którym niebawem wspomnimy. Nagromadzoną makulaturę możesz oddać do PSZOK, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych właściwego dla miejsca zamieszkania. Taki punkt działa w każdej gminie, a mieszkańcy mogą zostawić w nim większą ilość odpadów niż te codziennie wytwarzane. Pełną listę odpadów, które są przyjmowane w Twoim punkcie PSZOK znajdziesz w swojej gminie. Minusy takiego rozwiązania? Punkty najczęściej zbierają odpady we wcześniej wyznaczonych terminach i możesz oddać jedynie określoną ilość makulatury. Ponadto jesteś zmuszony do samodzielnego zapakowania i wywiezienia odpadów do PSZOK. Innym i coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest wynajem kontenera na makulaturę. Być może niewiele osób wie, że do kontenera można wrzucać makulaturę, ponieważ nie istnieje takie określenie, jak kontener na makulaturę. Istnieją jednak określone grupy odpadów, do których również zalicza się papier pod różną postacią.

Kontener na makulaturę – do jakiego kontenera dać papier i makulaturę?

Wynajem kontenera na makulaturę to dobre rozwiązanie, a głównie dlatego, że składowany papier naprawdę sporo waży. Kontener bez problemu utrzyma ten ciężar, a nawet jeszcze większy. W jakim kontenerze możesz umieścić papier? To m.in. kontener na zmieszane odpady budowlane czy zmieszane odpady opakowaniowe, do którego tuż obok innych odpadów możesz wyrzucić również kartony czy opakowania kartonowe. Potrzebujesz więcej informacji? Zapraszamy do kontaktu lub odwiedzenia naszej zakładki FAQ, gdzie znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje na temat wynajmu kontenerów w Zamów-kontener.