Papier, makulatura, kartony – czy można legalnie palić nimi w piecu? Fakty i mity

Opał do kominka czy pieca domowego to zawsze temat, który w obliczu nadchodzącej zimy spędza sen z powiek. Tak, trwa sezon letni, co oznacza, że większość wczasowiczów nawet nie myśli o zimie. Są jednak wśród nas osoby, które są zmuszone palić w domowym piecu nawet przez cały rok, aby mieć ciepłą wodę. I nie tylko – czas letni to także świetna okazja do zakupu opału w znacznie niższej cenie niż w sezonie grzewczym. Jednak często zastanawiamy się, czym można palić w piecu poza standardowym i dozwolonym opałem. Rozpałka zazwyczaj jest bardzo pomocna i przyśpiesza cały proces, jednak nie każdy odpad można spalać. Nie tylko w domowych piecach, ale zawsze. 

Panuje przekonanie, że makulaturą, papierem i kartonami można palić, ale czy to prawda? Niestety nie zawsze tak jest. Część makulatury jest wykluczona z takiej możliwości o czym większość z nas być może nie wie. Z poniższego wpisu dowiesz się, czym można palić w piecu.

czy można palić papier w piecu?

Kartony, papier, makulatura, czyli wspólny mianownik

To surowce pochodzenia naturalnego – najogólniej mówiąc, makulatura to wszelkie odpady powstałe ze zużytego papieru. Dlatego do makulatury zaliczamy opakowania z papieru lub tektury, czasopisma, gazety, papier biurowy, papier szkolny, papier opakowaniowy, torebki papierowe, książki, zeszyty i wiele więcej. Jednak papier nie zawsze nadaje się do spalania w domowym piecu. Wszystko dlatego, że niektóre rodzaje wyrobów z papieru i tektury mogą zawierać szkodliwe substancje. Najczęściej są to przeróżne kolorowe czasopisma czy zadrukowany karton. Dlaczego tak jest? W trakcie spalania tego typu surowca powstają substancje niebezpieczne dla środowiska naturalnego. Co więcej, popiół pozostały z zabarwionego papieru zawiera w sobie metale ciężkie, które są szkodliwe dla naszego zdrowia. Nie tylko popiół je zawiera, ale także unoszący się z paleniska dym.

Biomasa – czym jest? Co do niej zaliczamy?

Dopuszczona jest do spalania w piecach z uwagi na jej naturalne pochodzenie i wysoki wskaźnik energetyczny. Biomasa to tani materiał, do którego zaliczamy np. pellet, który jest dopuszczony jako opał. Ponadto biomasa to także drewno, słoma, trociny, kora łupiny nasion, łodygi plonów, a także papier czy tektura. Biomasa to odpowiedź na pytanie, czy w piecu można spalać papier i kartony? Tak, ale tylko i wyłącznie te pozbawione szkodliwych substancji, jak farby czy inne preparaty powlekające. Idąc tym tropem, palić w piecu czy domowym kominku możemy jedynie tzw. szarymi kartonami. Są one coraz bardziej popularne z uwagi na ideę życia w zgodzie z naturą czy modę na ekologiczne rozwiązania. Czym jeszcze można palić w piecu poza opałem? Chociażby drewnem i jego pochodnymi. To bezpieczny i naturalny surowiec, przyjazny środowisku.

Czym można palić w piecu a na co uważać? Podsumowanie

W każdym piecu czy domowym kominku dozwolone jest spalanie surowców pochodzenia naturalnego. Do tej grupy zaliczamy m.in. papier, tekturę, drewno i trociny (także opakowania wytworzone z tych surowców). Pamiętaj, że mówimy tutaj o surowcach naturalnych, niczym nie wzbogaconych. Bez różnego rodzaju nadruków czy ulepszaczy – materiał, który chcesz użyć jako opał w domowym piecu lub kominku, bezwzględnie musi być ekologiczny. Tylko wtedy, podczas spalania zostaje uwolniona czysta energia cieplna, bez żadnych szkodliwych dla zdrowia substancji. Jeżeli natomiast zastanawiasz się, co zrobić z makulaturą, której nie wolno spalać to odpowiedź jest prosta. Zawsze możesz wyrzucić taki surowiec do właściwego pojemnika na odpady lub wywieźć do PSZOK. Przy bardzo dużej ilości odpadów makulaturowych warto zdecydować się na wynajem kontenera na odpady. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.