Odbiór i wywóz odpadów z posesji – jak pozbyć się gruzu lub innych śmieci?

Jesteśmy już przyzwyczajeni do radzenia sobie z odpadami pochodzącymi z gospodarstwa domowego. Segregacja tychże śmieci również nie sprawia nam żadnego problemu, bo podobne czynności wykonujemy codziennie. Sytuacja zaczyna się komplikować, gdy podejmujemy się jakiegoś większego przedsięwzięcia, jak m.in. budowa, remont, generalne porządki czy przeprowadzka. Zawsze w takich sytuacjach pojawia się mnóstwo różnego rodzaju niepotrzebnych odpadów, których nie można umieścić w przydomowym śmietniku. Głównie ze względu na szkodliwe substancje zawarte w materiałach budowlanych, jak również ponadprzeciętne gabaryty czy różnego rodzaju odgórne zakazy. Jednak na te i inne problemy jest kilka sprawdzonych rozwiązań, a każde z nich ma swoich zwolenników. W dzisiejszym wpisie podpowiadamy, jak zorganizować odbiór i wywóz odpadów z posesji, a w tym jak pozbyć się gruzu, odpadów budowlanych i innych śmieci.

odbiór i wywóz odpadów

Jakie są rodzaje odpadów, inne niż komunalne?

Odpady komunalne to nic innego, jak śmieci, które codziennie wyrzucamy do domowego kosza. Resztki jedzenia, zanieczyszczony papier czy jeszcze inne, podobne surowce umieszczamy w koszu na zmieszane odpady komunalne. Następnie te odpady wynosimy do czarnego kontenera. To jedna z podstawowych grup odpadów, lecz nie jedyna. Niemal każda działalność wiąże się ze specyficznymi dla siebie odpadami, dlatego możemy wymienić kilka ich rodzajów. Najczęściej spotykany jest gruz pochodzący z indywidualnej budowy lub działalności gospodarczej. Gruz dzielimy na kilka różnych frakcji, ale o tym opowiemy później. Kolejne najpopularniejsze grupy odpadów to papa, gabaryty (odpady wielkogabarytowe), zmieszane odpady budowlane, a także zmieszane odpady opakowaniowe. Tych odpadów nie wolno umieszczać na przydomowym śmietniku, a za podobne działania nakładane są kary finansowe. Zatem w jaki sposób legalnie pozbyć się odpadów?

PSZOK, czyli wywóz odpadów na własną rękę

Pierwsza podpowiedź, lecz otoczona wieloma restrykcjami to PSZOK, czyli gminny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. To specjalnie utworzona jednostka, gdzie można nieodpłatnie zostawić nagromadzone odpady, inne niż te standardowe. Do PSZOK można oddać niemal każdy odpad, jednak warunkiem jest jego ograniczona ilość. To gwarancja, że przywiezione do punktu odpady pochodzą z gospodarstwa domowego, a nie działalności gospodarczej. O ile oddanie odpadów do PSZOK jest darmowe to trzeba pamiętać, że transport leży już w naszej gestii. Jeżeli zatem posiadasz własny transport to wywóz śmieci do punktu nie powinien stanowić żadnego problemu. Pamiętaj tylko, aby przedtem zadzwonić do PSZOK i upewnić się, że dana grupa odpadów jest przyjmowana przez Twoją gminę – punkt może odmówić przyjęcia przywiezionych odpadów. O wszystkim decydują miejscowe, odgórne ustalenia. W całym tym rozgardiaszu związanym z oddawaniem odpadów na własną rękę jest jeszcze jeden, bardzo popularny sposób.

Wynajem kontenera na gruz, odpady budowlane i inne

To najlepszy sposób na szybkie pozbycie się odpadów z posesji i wbrew pozorom wcale nie tak drogi. Wynajem kontenerów tanieje w związku z rosnącym popytem, a tym samym wzrostem konkurencji na rynku. Kontener możesz wynająć na gruz, papę, gabaryty, zmieszane odpady budowlane czy zmieszane odpady opakowaniowe. Dla wybranych lokalizacji możesz także znaleźć wynajem kontenera na odpady komunalne. Powyższe nazwy to jedynie ogólne określenie tego, co możesz umieścić w każdym kontenerze, a pełną listę odpadów oraz przeznaczonej dla nich grupy znajdziesz w naszej zakładce FAQ. Dlaczego wynajem kontenera jest coraz popularniejszą usługą? Główny czynnik to wygoda – sam decydujesz o terminie podstawienia kontenera wybranej wielkości, rodzaju odpadów, które chcesz w nim umieścić oraz czasie wynajmu. Wybrana firma podstawi zamówiony kontener, a następnie odbierze go, gdy już w stu procentach spełni swoje zadanie. Potrzebujesz więcej informacji na ten temat? Koniecznie skontaktuj się z nami!